Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    legallyred16's Avatar
    legallyred16 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jul 10, 2012, 10:46 AM
    Word problem
    The small container held 16 ounces and cost $2.88 the large container held 54 ounces and cost $10.80 using unit prices,which container was the better buy
    CoLor_cOded's Avatar
    CoLor_cOded Posts: 15, Reputation: 4
    New Member
     
    #2

    Jul 10, 2012, 11:50 AM
    How I would solve is to take 2.88 and divide by 16 to get price per unit and likewise with taking 10.80 and dividing by 54.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Word Problem Help! [ 1 Answers ]

This word problem completely lost me. I do not know how to write out the equation and solve the problem... any help?? Thanks! The sum of three numbers is 10. Twice the smallest is 3 less than the largest, and the sum of the largest and smallest is 6. Use a linear system in three variables to...

Word problem [ 2 Answers ]

Word problem [ 1 Answers ]

A landscaper needs several pieces of PVC pipe, each 3 feet 4 inches long. PVC pipe comes in 20-foot lengths. How many pieces can Roger cut out of one length of pipe?

Word problem [ 2 Answers ]

HELP!! I have a Dell Inspiron 1501 LAPTOP In MICROSOFT WORD I am suddenly getting wrong letters when I type Each keystroke produced the symbol in blue on the key (ie the FUNCTION key held character) when it is not held and these are repeated consistently. I think it is possible to...

Word problem [ 12 Answers ]

Two trains are headed right for each other they are 180 miles apart. Train A is going 50mph, train B is going 40 mph train A starts at point A. when will they collide and where will they collide in reference to point A? I don't even know where to start on this problem, it just is confusing me......


View more questions Search