The small container held 16 ounces and cost $2.88 the large container held 54 ounces and cost $10.80 using unit prices,which container was the better buy
![]() |
The small container held 16 ounces and cost $2.88 the large container held 54 ounces and cost $10.80 using unit prices,which container was the better buy
How I would solve is to take 2.88 and divide by 16 to get price per unit and likewise with taking 10.80 and dividing by 54.
All times are GMT -7. The time now is 11:49 PM. |