Not your question?
Ask your question
View similar questions
Add your answer here.Check out some similar questions!
Determinet the Equivalent units of production for materials and conversion costs
[ 1 Answers ]
Production costs: 1. Transferred out 8960 units 2. Started 1,100 units that are 40% complete as to converstion costs and 100% complete as to materials at July 31 Costs: Beginning work in process $0 Materials 45,010 Labor 14,080 Manufacturing overhead 18,810
Calculate Materials Price Variance
[ 3 Answers ]
Company X has a price standard of $2 per lbs. 5,000 lbs was bought at $2.20 per lbs. The actual quantity used was 5,000 lbs, although the standard quantity for output was 4,500 lbs What is Company X's material price variance?
How to calculate unit cost in a production company
[ 1 Answers ]
I need to calculate unit cost for a hollow block production company, can any one help me to find out with the help of excel sheet format, so that I can calculate the unit cost. Reply me ASAP View more questions Search
|