Not your question?
Ask your question
View similar questions
Add your answer here.Check out some similar questions!
Calculate the per-unit cost
[ 1 Answers ]
Sassy Shoes purchased 400 pairs of shoes from Shoe Discounters for $3,600. In addition to the purchase price, Sassy paid workers $200 to unpack and display the shoes. Sassy returned 40 pairs were severely damaged during shipping to the vendor (note: the vendor paid the shipping costs to return the...
I need to calculate the full product unit cost of both the 12pack and 2-liter product
[ 1 Answers ]
I have raw materials costs 3% loss of raw materials, because of packaging requirements Packing materials costs 2% damaged materials Manufacturing expense Truck delivery fee Storage fee Wages p/year Manufacturing costs p/yr.
Unit cost of production
[ 3 Answers ]
If cost of goods manufactured was $202,500 & 45,000 were produced, what is the unit cost of production? View more questions Search
|