Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    neenie21's Avatar
    neenie21 Posts: 5, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jun 21, 2012, 10:11 AM
    how to compute the cost if inventory using fifo
    what is the ending inventory value for fuses using FIFO and LIFO ?

    purchase
    2/01 5000 @ $1.20

    purchase
    on 5/6 2500@$1.24

    purchase date
    9/18 1000 @ $1.33
    quanity on hand as if 12/31
    2481
    pready's Avatar
    pready Posts: 3,197, Reputation: 207
    Ultra Member
     
    #2

    Jun 21, 2012, 10:32 AM
    For FIFO your inventory will contain 1000 units from your 9/18 purchase date and 1481 units from your 5/6 purchase date.

    For LIFO your inventory will contain 2481 units from your 2/01 purchase date.

    You just need to figure out the costs of inventory for each purchase date and add the costs together to get your total inventory cost.
    paraclete's Avatar
    paraclete Posts: 2,706, Reputation: 173
    Ultra Member
     
    #3

    Jun 21, 2012, 05:57 PM
    I think Pready has just illustrated what a ridiculous system LIFO is

    During the period 8500 units were purchased and at the close 2481 remain meaning that 6019 were sold. At an average sales rate of 16.5 units per day this means that 3067 units of those purchased on the second of January exited the inventory before the next purchase was made meaning that it is illogical that 2481 units of that purchase remain in inventory at best 1933 of those units could physically remain. By applying the methodology suggested by Pready you are assuming all sales were made in the second half of the year

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Compute the cost assigned to ending inventory using (a) FIFO, (b) LIFO, (c) weighted [ 1 Answers ]

Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Jan. 1 Beginning inventory 10 units @ $550/unit Jan. 5 Purchase 25 units @ $600/unit Jan. 9 Sales 26 units @ $900/unit Jan. 18 Purchase 11 units @ $650/unit Jan. 25 ...

Compute inventory cost of goods sold using periodic FIFO and LIFO [ 3 Answers ]

Thompson sells a basketball, NBA, that is popular with basketball players. Below is information relating to Thompson's purchases of NBA baskeballs during September. During the same month, 118 NBA baskeballs were sold. Thompson uses a periodic inventory system. Sept 1 Inventory 15 $97 ...

Find Cost of goods sold and ending inventory using.average cost/FIFO/LIFO [ 2 Answers ]

I'm having a hard time with the fifo and lifo method... of this question Began with 73 yards @ 23 per yard During the month the company made the following purchases. March 3/4 113 yards @ 27 3/12 81 yards @ 29 3/19 167 yards @ 32 3/25 44 yards @ 35

FIFO inventory cost method [ 0 Answers ]

Gibbson Company, which uses a periodic inventory system, made the following inventory purchases during the month of August: August 1 200 units at $ 6.50 August 7 175 units at $ 8.00 August 23 225 units at $12.00 August 29 150 units at $14.00 During...

Cost of inventory fifo [ 1 Answers ]

Good morning, The following data regarding purchases and sales of a commodity were taken from the related perpetual inventory account: 6/1 balance... 25 units at $50 6/6 sale... 20 units 6/8 purchase... 20 units at $51 6/16 sale... 10 units 6/20 purchase... 20...


View more questions Search