Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    angie343536's Avatar
    angie343536 Posts: 14, Reputation: 0
    New Member
     
    #1

    Feb 18, 2008, 11:40 PM
    FIFO inventory cost method
    Gibbson Company, which uses a periodic inventory system, made the following inventory purchases during the month of August:

    August 1 200 units at $ 6.50
    August 7 175 units at $ 8.00
    August 23 225 units at $12.00
    August 29 150 units at $14.00

    During the month, Gibbson sold 525 units of inventory.

    Based on the information provided, if Gibbson Company chooses to use the FIFO inventory costing method, then the cost of goods sold that would appear on the income statement for the month ending August 31 would be:

Check out some similar questions!

FIFO and LIFO inventory method [ 2 Answers ]

9/1 On Hand, 300 Units@ 1.50 Each $450.00 9/6 Purchased 1000 Units @ 1.65 Each $1650.00 9/18 Purchased 800 Units @1.75 Each $1400.00 Total Cost Of Goods Ava. $3500.00 9/30 On Hand Inventory 425 Units I Get A Little Confused With The Fifo/lifo...

Cost of inventory fifo [ 1 Answers ]

Good morning, The following data regarding purchases and sales of a commodity were taken from the related perpetual inventory account: 6/1 balance... 25 units at $50 6/6 sale... 20 units 6/8 purchase... 20 units at $51 6/16 sale... 10 units 6/20 purchase... 20...

Lifo, Fifo method of inventory [ 1 Answers ]

How do I compute Lifo and Fifo in an easier way without it being so long and drawn out and still not get my layers out of order. Thanks Medass1963


View more questions Search
 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.