Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    pamirene022's Avatar
    pamirene022 Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jan 25, 2011, 09:49 AM
    Average cost per unit
    Assume that the company expects to produce 15,000 units of the product during the coming year. What average cost per unit and what total cost would you expect the company to incur for direct materials at this level of activity? For fixed manufacturing overhead? Assume that the direct materials is a variable cost.
    Attached Files
  1. File Type: xls Principal accounting.xls (24.0 KB, 497 views)
  2. Hytham's Avatar
    Hytham Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #2

    Feb 2, 2011, 06:01 PM
    - average cost per unit for direct material year1 = raw material used for production / number of units produced year1.
    - expected average cost per unit for direct material = average cost per unit year1.
    - expected total cost = expected average cost per unit for direct material X expected number of unit production.
    - average cost per unit for fixed manufacturing overhead = fixed costs of manufacturing overhead / number of units produced (whether it is produced or expected to be produced)

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

What is the average cost per unit of direct materials? [ 0 Answers ]

Assume that the company produced the equivalent of 10000 units of product during the year just completed. What was the average cost per unit for direct materials? What was the average cost per unit for fiexed manufacturing overhead? Note: of the $105,000 of manufacturing overhead, $15000 is...

What's the average cost of replacing an a/c unit for a home? [ 1 Answers ]

I currently own a central air and heating unit that has refrigerent-12 in it. My unit stop cooling, and I'm told I have a leaking coil. I'm also told that I need to replace the total heating and cooling system because one can not buy unit that uses refrigerent-12 anymore. I need to know the cost...

Cost per equivalent unit and weighted average method [ 1 Answers ]

How to use the weighted average method in a cost equivalent unit?

Average Cost Per Unit [ 1 Answers ]

Direct Materials: $87,000 Factory Depreciation: $41,000 Question: Assume that the company produced the equivalent of 10,000 units of product during the year. What was the average cost per unit for direct materials? What was the average cost per unit for factory depreciation? Please...


View more questions Search