Not your question?
Ask your question
View similar questions
Add your answer here.Check out some similar questions!
Equivalent Units and Cost per Equivalent UnitWeighted-Average Method
[ 2 Answers ]
Equivalent Units and Cost per Equivalent Unit—Weighted-Average Method Kalox, Inc. manufactures an antacid product that passes through two departments. Data for May for the first department follow: Gallons Materials Labor Overhead Work in process, May 1 80,000 $ 68,600 $ 30,000 $ 48,000...
Cost per equivalent unit and weighted average method
[ 1 Answers ]
How to use the weighted average method in a cost equivalent unit?
Average Cost Per Unit
[ 1 Answers ]
Direct Materials: $87,000 Factory Depreciation: $41,000 Question: Assume that the company produced the equivalent of 10,000 units of product during the year. What was the average cost per unit for direct materials? What was the average cost per unit for factory depreciation? Please...
Cost of end. Inv. And cost of goods sold under average cost
[ 1 Answers ]
It's me again! I have another question to the same problem. In case someone else responds, I'll post the problem again. June 1 inv20051000 June 12 purch.30061800 June 23 purch. 50073500 June 30 inv. I need to compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold using the... View more questions Search
|