Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    Byheart333's Avatar
    Byheart333 Posts: 3, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Feb 7, 2016, 09:05 AM
    Answer My Word Problem
    A can of mushrooms costs 80 cents and a can of fruit cocktail costs 90 cents. How much money did Mr. Franz spend? Express your answer in terms of x in dollars. Where the starting equation is 2x+2.
    Curlyben's Avatar
    Curlyben Posts: 18,514, Reputation: 1860
    BossMan
     
    #2

    Feb 7, 2016, 09:37 AM
    What do YOU think ?
    While we're happy to HELP we wont do all the work for you.
    Show us what you have done and where you are having problems..
    Byheart333's Avatar
    Byheart333 Posts: 3, Reputation: 1
    New Member
     
    #3

    Feb 7, 2016, 09:52 AM
    Well, the answer key says: 170x + 160 over 100 dollars but I'm wondering if it's 180x + 160 over 100.
    Curlyben's Avatar
    Curlyben Posts: 18,514, Reputation: 1860
    BossMan
     
    #4

    Feb 7, 2016, 10:00 AM
    Show your working then we'll see what's going on.

    How you get there is more important than the result..
    Byheart333's Avatar
    Byheart333 Posts: 3, Reputation: 1
    New Member
     
    #5

    Feb 7, 2016, 11:54 AM
    Ok, this is not helpful. Thanks, anyway.
    smoothy's Avatar
    smoothy Posts: 25,490, Reputation: 2853
    Uber Member
     
    #6

    Feb 7, 2016, 02:50 PM
    I think its VERY helpful. You learn nothing if someone else does your homework for you. And this site does not do your homework so you don't have to.

    School work and learning is based on building on what you have already learned... if you don't learn this its going to cause you problems understanding future problems and assignments.

    You can't expect to be able to learn Calculus until you have learned how to master Algebra and Trigonometry for example. And you can't be expected to learn those until you have mastered the basic forms of math.
    ebaines's Avatar
    ebaines Posts: 12,131, Reputation: 1307
    Expert
     
    #7

    Feb 8, 2016, 01:07 PM
    Quote Originally Posted by Byheart333 View Post
    How much money did Mr. Franz spend? Express your answer in terms of x in dollars. Where the starting equation is 2x+2
    Quote Originally Posted by Byheart333 View Post
    Well, the answer key says: 170x + 160 over 100 dollars but I'm wondering if it's 180x + 160 over 100.
    Sorry, but the problem as you wrote is incomplete - we can't help if you leave out a significant portion of the question. Specifically, you haven't defined what the term 'x' is. From your second post is seems that they are asking for how much was spent if the man bought 2x cans of fruit cocktail plus 2 cans of mushrooms - is that right? I'm guessing that's why you think the answer ought to be (180x+160)/100. If that's what the question was then yes, you are correct. But if the question was to assume that the man bought x number of cans of mushrooms plus x+2 cans of fruit cocktail, then the book's answer is correct. Again - its impossible to tell without knowing how the problem was worded.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Answer My Word Problem [ 1 Answers ]

Sam and Martha are lighthouses that guard a part of coast. Sam blinks every 12 seconds and Martha blinks every 8 seconds. They blink together at midnight, how many seconds will pass before they blink together again

Answer My Word Problem [ 1 Answers ]

Number of blocks has 9 in the one. The number in 100s is one more than the number in the tens. The two numbers equal 11. How many blocks are there?

Will you answer my word problem? [ 3 Answers ]

A 48 ft wire is cut into three pieces. The second piece is three times as long as the first piece. The third piece is four times as long as the second piece How long is each piece?

Answer this word problem for me [ 1 Answers ]

•Calculate the pretax income and return on investment for a company with sales and expenses as follows: - Sales = $40,000,000 - Cost of goods sold = $25,000,000 - Selling and administrative expenses =5,000,000 - Interest expense = 1,000,000 - Income taxes = 5,850,000 - Shareholders’equity =...

Answer my word problem [ 1 Answers ]

you invested $14,400 and started a business selling vases. Supplies cost $16 per vase and you are selling each vase for $34. Determine the number of vases, x, that must be produced and sold to break even.


View more questions Search