Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    faridifa's Avatar
    faridifa Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Feb 4, 2012, 07:23 PM
    Asnwer my costing problem?
    You are required to perform a break even analysis for the following data:
    JFK Bhd

    Units sold (quantity) 4000 4500 5000 5250 7500
    Price per unit (RM) 20 20 20 20 20
    Electricity expenses (RM) 15,000 30,000 20,000 25,000 30,000
    Telephone expenses (RM) 5,000 8,000 10,000 10,000 15,000
    Depreciation expenses (RM)- f 10,000 10,000 10,000 10,000 10,000
    Rental expenses (RM)- f 30,000 30,000 30,000 30,000 30,000
    Salaries paid (RM) 10,000 15,000 25,000 30,000 40,000
    Fixed Asset: Building (RM) 100,000 90,000 80,000 70,000 60,000

Check out some similar questions!

I do not understand Activity-Based Costing. I need help with a problem. [ 0 Answers ]

I am totally lost in what information I shouyld put where. I am missing a key part of understanding this process and I do not know what it is. This is what I have done on this problem: Product Line Batch level Manufacturing OH Costs ...

Managerial Accounting Variable Costing Problem [ 1 Answers ]

Can anyone please help with this question? Its not for a test but homework help for my online class. Its tough not being able to talk to instructor. I am not wanting the answers just trying to figure out how to solve this problem. Mainly the full costing and variable costing formulas is where its...

Process Costing Problem [ 0 Answers ]

Hello I am stuck on this problem can anyone hep me out? Double Eagle Corporation produces the prestigious Double Eagle golf ball in one department using a process costing system. At the beginning of January, 10,000 golf balls were in work-in-process. During January, 20,000 more golf balls...

How to answer this by-product costing problem, please help! [ 0 Answers ]

Mandarin Corp. manufactures one main product known as MP and a by-product BP. MP sells for 6000 per ton. mktg. and administrative costs are 25% of the selling price. This product is made from 3 ingredients,A,B,C in the ff proportions and at the following costs: A-50%@ 2500 per ton of A, B-20%@...

Activity Based Costing Problem [ 7 Answers ]

Can you help me answer a homework problem in activity based costing.


View more questions Search
 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.