Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    kifi93's Avatar
    kifi93 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jan 10, 2010, 01:24 PM
    Calculate the cost of unit sale
    Dear All
    I involved in selling wimax internet service through a sales team as distributer.I m paying them basic salary + Commission,I will got commission from the company.How can I calculate cost of one sale.
    Thanks
    k.u
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #2

    Jan 10, 2010, 06:15 PM

    You would need a cost accountant who can see the company's books to answer that. If your commission is based on sales, I don't understand why you need cost anyway. I'm sure the company knows what their cost is.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Calculate the per-unit cost [ 1 Answers ]

Sassy Shoes purchased 400 pairs of shoes from Shoe Discounters for $3,600. In addition to the purchase price, Sassy paid workers $200 to unpack and display the shoes. Sassy returned 40 pairs were severely damaged during shipping to the vendor (note: the vendor paid the shipping costs to return the...

Total Unit product Cost & Overhead cost per unit [ 1 Answers ]

I need some help with trying to figure out how to calculate the overhead cost per unit. I have computed the Activity rate as well as the overhead applied for both products. The following is the info provided: Product / Direct Labor hours / annual prod. / total direct labor hours XR7 0.4DLHs per...

How to calculate cost per unit of prodn using variable costing method [ 2 Answers ]

Dear Sir/ Madam, Can you please let me know how to calculate the cost per unit of production using the variable costing method and the absorption costing method The Fixed cost for the year Fixed manufacturing overhead $ 1180000 Fixed selling and administration $ 1130000 Production...

How to calculate unit cost in a production company [ 1 Answers ]

I need to calculate unit cost for a hollow block production company, can any one help me to find out with the help of excel sheet format, so that I can calculate the unit cost. Reply me ASAP

I need to calculate the full product unit cost of both the 12pack and 2-liter product [ 1 Answers ]

I have raw materials costs 3% loss of raw materials, because of packaging requirements Packing materials costs 2% damaged materials Manufacturing expense Truck delivery fee Storage fee Wages p/year Manufacturing costs p/yr.


View more questions Search