Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    Gabriela21's Avatar
    Gabriela21 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jun 21, 2009, 01:56 AM
    13 B3 Comparison of variable costing and absorption costing
    Consider the following information pertaining to a year’s operations of Youngstown Manufacturing:
    Units sold 1,400
    Units produced 1,600
    Direct labor $4,200
    Direct materials used 3,500
    Fixed manufacturing overhead 2,200
    Variable manufacturing overhead 300
    Selling and administrative expenses (all fixed) 700
    Beginning inventories 0
    Contribution margin 5,600
    Direct-material inventory, end 800
    There are no work-in-process inventories.
    1. What is the ending finished-goods inventory cost under absorption costing?
    2. What is the ending finished-goods inventory cost under variable costing?

    Thanks,
    rehmanvohra's Avatar
    rehmanvohra Posts: 739, Reputation: 27
    Senior Member
     
    #2

    Jul 1, 2009, 05:24 AM

    1. What is the ending finished-goods inventory cost under absorption costing? - 1,275: (4,200+3,500+2,200+300)x200/1600)
    2. What is the ending finished-goods inventory cost under variable costing? - 1,000: (4,200+3,500+300)x200/1600)
    The difference - 1,275 - 1,000 = 275 is due to fixed overheads in the inventory under absorption costing - 2,200 x 200/1600 = 275

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Income statements under absorption costing and variable costing [ 3 Answers ]

One the absorption income statement I worked backwards from the income of operations which my book provided to help with the problem. What I do not understand is how to get the number for cost of goods sold. I do not know what to put together to get this number. I have done the absorption...

Preparing an income statement under absorption costing and variable costing [ 5 Answers ]

Stonehenge Inc. a manufacturer of landscaping blocks, began operations on April 1 of the current year. During this time, the company produced 750,000 units and sold 720,000 units at a sales price of $9 per unit. Cost information for this period is shown below. Produciton costs Direct...

Comparison of Variable Costing and Absorption Costing [ 1 Answers ]

13-B3 Comparison of Variable Costing and Absorption Costing Consider the following information pertaining to a year’s operations of Youngstown Manufacturing: Units sold 1,400 Units produced 1,600 Direct labor $4,200 Direct materials used 3,500 Fixed manufacturing overhead 2,200...

Comparison of Variable Costing and Absorption Costing [ 3 Answers ]

Hi everyone! I need help with this problem. o Question 13-B3, Comparison of Variable Costing and Absorption Costing


View more questions Search