Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    paradiseplum's Avatar
    paradiseplum Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Feb 13, 2009, 01:39 PM
    Comparison of Variable Costing and Absorption Costing
    13-B3 Comparison of Variable Costing and Absorption Costing
    Consider the following information pertaining to a year’s operations of Youngstown Manufacturing:

    Units sold 1,400
    Units produced 1,600
    Direct labor $4,200
    Direct materials used 3,500
    Fixed manufacturing overhead 2,200
    Variable manufacturing overhead 300
    Selling and administrative expenses (all fixed) 700
    Beginning inventories 0
    Contribution margin 5,600
    Direct-material inventory, end 800


    There are no work-in-process inventories.
    1. What is the ending finished-goods inventory cost under absorption costing?
    2. What is the ending finished-goods inventory cost under variable costing?
    aleciafiscus1's Avatar
    aleciafiscus1 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #2

    Jul 27, 2010, 06:15 PM

    Regarding the information above do I need to know the unit price to answer the questions? If I do how do I arrive at that figure?

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Income statements under absorption costing and variable costing [ 3 Answers ]

One the absorption income statement I worked backwards from the income of operations which my book provided to help with the problem. What I do not understand is how to get the number for cost of goods sold. I do not know what to put together to get this number. I have done the absorption...

Preparing an income statement under absorption costing and variable costing [ 5 Answers ]

Stonehenge Inc. a manufacturer of landscaping blocks, began operations on April 1 of the current year. During this time, the company produced 750,000 units and sold 720,000 units at a sales price of $9 per unit. Cost information for this period is shown below. Produciton costs Direct...

Absorption and variable costing [ 1 Answers ]

Define absorption and variable costing. Which of these two methods is used for financial statements and why?

Variable and absorption methods of costing [ 1 Answers ]

What are the benefits and disadvantages of using the variable and absorption methods of costing?


View more questions Search