Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    TReynolds461's Avatar
    TReynolds461 Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    May 30, 2012, 08:10 PM
    Get answers to math word problems for free
    The Noodles & Company location in Parker, Colorado, sells its Pad Thai for $4.25 for a small, $5.25 for a regular with an additional $2.00 for protein for either size. If Noodles and Company is making a 300% markup based on the cost on their food, what is the cost for a small size Pad Thai with protein? Round to the nearest cent.
    zenton's Avatar
    zenton Posts: 6, Reputation: 1
    New Member
     
    #2

    Jun 10, 2012, 02:02 AM
    Let X be the cost for a small size Pad Thai with protein.

    ($4.25+$2.00)/X-1=3
    $6.25=4X
    X=$1.56 (nearest cents)
    soldierboy's Avatar
    soldierboy Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #3

    Jun 24, 2012, 04:26 PM
    During the past 12 days, there are 4 sunny days, 2 cloudy days, and the rest were rainy. Write the proportion for rainy days to sunny days.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Free answers to math word problems? [ 3 Answers ]

If al eats 50 cookies every 60 minutes, how many cookies will he have eaten in 3 days?

Word problems of math answers for free? [ 0 Answers ]

The product of a number and 19 is equal to the sum of the number 4

Answers to math word problems free [ 3 Answers ]

ProfessorWilliamson counts his Midterm as 2/3 of the grade and his final as 1/3 of the grade. Wendy scored only 48 on the midterm. What range of Scores on the final exam would put Wendy’s average Between 70 and 79 inclusive?


View more questions Search