Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    Beythsh's Avatar
    Beythsh Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Dec 11, 2011, 03:53 PM
    Accounting homework help?
    Could someone help me solve this queation. Thank You!

    The Alpenrose Milk Company uses a perpetual inventory system. The following transactions affected its merchandise inventory during the month of March, 2009:

    March 1 — Inventory on hand — 3,000 units; cost $8.00 each.
    March 8 — Purchased 5,000 units for $8.40 each.
    March 14 — Sold 4,000 units for $14.00 each.
    March 18 — Purchased 6,000 units for $8.20 each.
    March 25 — Sold 7,000 units for $14.00 each.
    March 31 — Inventory on hand — 3,000 units.

    Required:
    Determine the inventory balance Alpenrose would report on its March 31, 2009, balance sheet and the cost of goods sold it would report on its March, 2009, income statement using each of the following cost flow methods:
    1. First-in, first-out (FIFO)
    2. Last-in, first-out (LIFO)
    3. Average cost

Check out some similar questions!

Need help w/ accounting homework! [ 3 Answers ]

The brandy company acquires $1400 cash from creditors and $1,800 cash from investors (stockholders). The company then has an operating loss of $2,000 cash and goes out of business, a) what amount of cash will brandy's creditors receive? b) What amount of cash will brandy's investors...

Hello, do you help with accounting homework [ 2 Answers ]

Which of the following is not a satisfactory statement of the accounting equation? Your Answer: Assets = Liabilities + Owner's Equity INCORRECT Assets - Owner's Equity = Liabilities Assets = Liabilities - Owner's Equity Assets -...

Accounting Homework [ 2 Answers ]

Question: The manager of Burger Barn wishes to determine the price to charge for various lunch plates. Discuss how managerial accounting information could be used.

Accounting Homework Help [ 1 Answers ]

I need help with the these three problems. They are the only three I don't understand from my homework. :confused: 1) During June, ABC Corporation produced 12,000 units and sold them for $20 per unit. Total fixed costs for the period were $154,000, and the operating profit was $26,000. The...


View more questions Search
 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.