Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    Remi0809's Avatar
    Remi0809 Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Oct 16, 2011, 05:30 AM
    Managerial Accounting Homework Help?
    4. Broomfield Company budgeted $7,200,000 of manufacturing overhead for the current year, and 50,000 hours of direct labor (cost of $60/hour). Production of Product X (100,000 units) consumed $200,000 of direct materials, and 8,000 direct labor hours.
    Assume that Broomfield uses an ABC system, with three cost drivers: machine hours, materials handling, and setups. Of the total overhead cost, 55% is in the machine hour pool (40,000 budgeted hours), 25% is in the materials pool (allocated based on dollars of raw materials used ($1,600,000 total)), and 20% in the setup pool (100 budgeted setups). In addition to the materials and labor listed above, Product X used 5,500 machine hours and 14 setups. Compute the unit cost of Product X under the ABC system.

Check out some similar questions!

Managerial accounting homework [ 10 Answers ]

Spencer Company expects to sell 60,000 units next year. Variable production costs are $4 per unit, and variable selling costs are 10% of the selling price. Fixed expenses are $115,000 per year, and the company has set a target profit of $50,000. Based on this information, the unit selling price...

Managerial Accounting homework help? [ 2 Answers ]

the ibunez tool coopnay has two product: a plain circular saw and a professional circular saw. The plain saw sells for $70 and has a variable costs of $55. The professional saw sells for $100 and has a variable cost of $75. 1. compute contribution margins and contribution margin ratios for...

Managerial accounting homework help [ 4 Answers ]

Please help me with this problem: 2006 balance sheet shows $860,000 in common stock, and 6.9 million in additional paid in surplus and 2007 balance sheet shows $885,000 and 7.7 million in same two accounts, respectively, then if company paid out $600,000 in cash dividends during 2007, how do I...

Managerial accounting homework [ 1 Answers ]

A tile manufacturer has supplied the following data: Boxes of tiles produced and sold 580,000 Sales revenue 2,842,000 Variable manufacturing expense 1,653,000 Fixed manufacturing expense 784,000 Variable selling and administrative expense 145,000 Fixed selling and...


View more questions Search
 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.