 |
|
|
 |
New Member
|
|
Oct 9, 2011, 11:11 AM
|
|
I have an Accounting study question regarding FIFO cost calculation - help?
In October 2010, Rojo Inc.'s production was 53,600 equivalent units for direct material, 48,800 equivalent units for direct labor, and 42,000 equivalent units for overhead. During October, direct material, conversion, and overhead costs incurred were as follows:
Direct material $158,688
Conversion 189,720
Overhead 85,200
Beginning WIP Inventory costs for October were $26,232 for direct material, $39,024 for direct labor, and $20,640 for overhead.
Assume that Rojo Inc. Had 7,200 EUP for direct material in October's beginning WIP Inventory, 8,000 EUP for direct labor, and 7,920 EUP for overhead. During October, direct material, conversion, and overhead costs incurred were as follows:
What was the October FIFO cost per EUP for direct material, direct labor, and overhead? Round your answers to the nearest cent.
|
|
 |
New Member
|
|
Oct 9, 2011, 11:36 AM
|
|
Variances for dm/dl
Schmidt Co. Has the following standard material and labor quantities and costs for one unit of Product SWK#468:
During July, the purchasing agent found a "good deal" on the raw material needed for Product SWK#468 and bought 100,000 pounds of material at $3.15 per pound. In July, the company produced 48,000 units of Product SWK#468 with the following material and labor usage:
A. What is the standard quantity of material and the standard labor time for July?
|
|
 |
New Member
|
|
Oct 23, 2011, 04:02 PM
|
|
Variable costing income statement
Tasty Beverages began business in 2010 selling bottles of a thirst-quenching drink. Production for the first year was 104,000 bottles, and sales were 98,000 bottles. The selling price per bottle was $3.10. Costs incurred during the year were as follows:
For 2010:
A. What was the production cost per bottle under variable costing? Round your answer to the nearest cent.
$
B. What was variable cost of goods sold?
$
C. What was the contribution margin per bottle? Round the answer to nearest cent.
$ per bottle
D. What was the contribution margin ratio? Round the answer to the nearest whole percent.
%
|
|
 |
New Member
|
|
Oct 23, 2011, 04:18 PM
|
|
Tasty Beverages began business in 2010 selling bottles of a thirst-quenching drink.
Tasty Beverages began business in 2010 selling bottles of a thirst-quenching drink. Production for the first year was 104,000 bottles, and sales were 98,000 bottles. The selling price per bottle was $3.10. Costs incurred during the year were as follows:
For 2010:
A. What was the production cost per bottle under variable costing? Round your answer to the nearest cent.
$
B. What was variable cost of goods sold?
$
C. What was the contribution margin per bottle? Round the answer to nearest cent.
$ per bottle
D. What was the contribution margin ratio? Round the answer to the nearest whole percent.
%
|
|
 |
New Member
|
|
Oct 23, 2011, 04:27 PM
|
|
Break even point
Diamond Jim's makes and sells class rings for local schools. Operating information is as follows:
A. What is Diamond Jim's break-even point in rings? Round up to the next whole number.
Rings
B. What is Diamond Jim's break-even point in sales dollars?
$
C. What would Diamond Jim's break-even point be if sales commissions increased to $54? Round up to the next whole number.
Rings
D. What would Diamond Jim's break-even point be if selling expenses decreased by $6,000? Round up to the next whole number.
Rings
|
|
 |
New Member
|
|
Nov 27, 2011, 02:33 PM
|
|
Keiffer Production manufactures three joint products in a single process. The followi
Keiffer Production manufactures three joint products in a single process. The following information is available for August 2010:
Allocate the joint cost of $558,000 to the production based on the
number of gallons.
sales value at split-off.
approximated net realizable values at split-off.
a. Number of gallons.
|
|
 |
BossMan
|
|
Nov 27, 2011, 02:34 PM
|
|
Please refer to this announcement
Do not simply retype or paste a question from your book or study material
We won't do your homework questions for you.
You were given the assignment for you to learn.
If you come up with your own answer and post it for us to critique that is within reason.
If you have some SPECIFIC questions that you couldn't find or didn't understand, we may help with that.
But this is your assignment, so show us you have at least attempted to complete it on your own.
Thank you.
|
|
Question Tools |
Search this Question |
|
|
Add your answer here.
Check out some similar questions!
Cost Accounting Introductory Question.
[ 0 Answers ]
Beta Alpha Psi , the accounting honorary fraternity , help a homecoming party, The fraternity expected attendance of 80 person and prepared the following budget
Room rental $ 150.00 Food $ 800.00 Entertainmet $ 600.00 Decoration $220.00 Total Budget $1770.00
After all the bills for the party...
Cost Accounting Question - Case Analysis Sorrentino Company
[ 1 Answers ]
Sorrentino Company, which has been in business for one year, manufactures specialty Italian pastas. The pasta products start in the mixing department, where durum flour, eggs, and water are mixed to form dough. The dough is kneaded, rolled flat, and cut into fettucine or lasagna noodles, then...
Need desperate help for intermediate accounting case study question!
[ 1 Answers ]
Hi, need help on this question which is a case study question for Kieso Eight Canadian Edition for Intermediate Accounting Vol 1.
The Question is on Page 193 CA4-3
As a reviewer of the Ontario Securities Commission, you are in the process of reviewing the financial statements of public...
Cost accounting question on work in progress.. read below
[ 2 Answers ]
Am doing a class assignments on cost accounting. The question below failed me.Kindly solve it for me.Would be grateful.
b) Nitro Manufacturing Company, manufactures a single product that is processed sequentially in three departments I, II and III. The following information is obtained in respect...
Average cost, fifo cost, lifo cost
[ 1 Answers ]
In may they began with 67 tents @ $17 and purchases of:
104 tents @ $19
159 tents @ $21
36 tents @ $22
They sold 314 tents and may 31st ending inventory consists of 52 tents. The sales price of each tent was $49.
Determine the cost of goods sold and ending inventory for the month of may...
View more questions
Search
|