Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    lxs142857's Avatar
    lxs142857 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Oct 3, 2011, 03:50 PM
    3 systems of equations word problems?
    The health food nut company sells trail mix. Daniel is mixing a batch of peanuts, raisins, and pretzels. A batch contains 80 pounds of mix and sells for $3.35 per pound, the raisins sell for $2.40 per pound, and the pretzels sell for $4.00 per pound. If the mixture has twice as many pounds of pretzels as raisins, how many pounds of each ingredient should Daniel use?
    Unknown008's Avatar
    Unknown008 Posts: 8,076, Reputation: 723
    Uber Member
     
    #2

    Oct 4, 2011, 12:48 AM
    Could you try to generate the equations? Post them and we'll see if they are correct, and if not, we'll try to help you write them properly.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Using equations to solve word problems? [ 3 Answers ]

Winchesters community bank charges $6 per month plus 15 cents per check for the use of a standard checking account. Thomas had a checking account there for 8 months and was charged a service fee of 53.10. How many checks did he write during that period?

Solving word problems using equations [ 5 Answers ]

Solving a word problem using a system of linear equations: A motorboat travels in 456kkm/8 hr hours going upstream and in 534 km in 6 hours going downstream. What is the speed of the boat in still water, and what is the speed of the current?

Quadratic equations word problems [ 2 Answers ]

Five years ago a woman's age was the square of her son's age.Ten years hence,her age will be twice that of her son's age.Find: 1.the age of the son five years ago. 2.the present age of the woman.

World problems involving systems of equations with three variables [ 1 Answers ]

I got this problem for school and I don't really know where to start... :-( Suppose you are setting up for a small business and have invested $5000 to produce an item that will sell for $9. If each uniet can be produced for $7, how many units must you sell to break even?

World problems involving systems of equations with three variables [ 1 Answers ]

so I got this problem for school and I'm working on it but I think I set it up wrong.. In Super Bowl I, on January 15, 1967, the Green Bay Packers defeated the Kansas City Chiefs by a score of 35 to 10. The total points scored came from 13 different scoring plays, which were a combination of...


View more questions Search