Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    rverdell's Avatar
    rverdell Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Apr 11, 2011, 04:28 PM
    Free Answers to Accounting Questions?
    Peggy's Ribbon World makes award rosettes. Following is information about the company:


    Variable cost per rosette $ 1.23
    Sales price per rosette 3.00
    Total fixed costs per month 884.00

    --------------------------------------------------------------------------------


    Requirement 1:
    Determine how many rosettes Peggy's must sell to break even.

    kcomissiong's Avatar
    kcomissiong Posts: 1,166, Reputation: 276
    Ultra Member
     
    #2

    Apr 26, 2011, 10:45 AM
    To answer your header, there are no free answers to accounting questions here. We are happy to assist you with a topic you are struggling with, after you have shown your work.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Accounting questions and answers free [ 28 Answers ]

I purchased a chair from a vendor for $2,500 in September 2009 and sold the chair to MEDIC for $3,500 in September 2009 In January 2010 MEDIC returned the chair. MEDIC did not want a refund only another brand of chair. I returned that chair to my vendor and got a full refund of $2,500. I...

Free answers to accounting questions [ 5 Answers ]

Need help with journal entries June 1: Cara made an investment in Byte of Accounting, Inc. by purchasing 2,580 shares of its common stock paying $42,900 in cash and by contributing computer equipment with a fair market value of $57,720. The par value of the common stock was $21 per share. ...

Free answers to accounting questions? [ 2 Answers ]

Assume the balance in the lease payable account is now $75,000 after amortizing the final $95,000 payment on the $625,000 capital lease in question 1. If the acutal residual value and the guaranteed residual value are the same, record the return of the guaranteed residual value to the lessor by the...

Free accounting answers? [ 0 Answers ]

fixe manufacturing costs are $40 per unit, and vaiable manufacting cost are $120 per unit. Production was $125,000 units, while sales wer $120,000 units. Determine (A) the difference in variable costing and absorption costing income from operations.


View more questions Search