Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    XBandura's Avatar
    XBandura Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jul 2, 2010, 02:05 AM
    materials variances working backwards
    I have been going over this problem for hours with nothing coming up right. A company maintains no inventories and this is the data on one of its products that it has collected. Direct materials standard (4lbs @$1/lb) which comes to $4/unit. Total direct materials cost variance-unfavorable $13750. Actual direct materials used 125000 lbs. actual finished units produced 25000 units.
    I did (AQ) x(AP)=125000xAP (AQ) x(SP)=125000 x$1/lb=$125000. I know that the purchase price variance is $13750 so I took 13750/125000 and got $.11 =AP. I'm stuck on the usage variance. I know that the actual cost of the direct materials purchased and used during the period are the same but don't know if I'm supposed to divide the actual direct materials used by actual units produced and work that in with the direct material standard. I'm lost. Please help.
    ArcSine's Avatar
    ArcSine Posts: 969, Reputation: 106
    Senior Member
     
    #2

    Jul 2, 2010, 05:40 AM
    By definition, the usage variance is
    • The difference between the quantity that should have been used, vs. the quantity that actually was used;
    • with this diff then multiplied by the standard cost per unit.


    You have all three ingredients for this recipe: In producing 25,000 finished units, they should have consumed 100,000 lbs. of direct material. Instead, they used up 125,000 lbs. And the direct material has a standard cost of $1 per lb.

    After you've computed this usage variance, add it to the price variance (that you've already correctly computed at $13,750), to see if this squares with the total variance:

    In producing 25K of finished units, they should have used 100K lbs. of material, at $1 per lb. Instead, they used 125K lbs. which cost $1.11 per pound. This overall difference is an unfavorable total variance of..

    And so the usage variance you compute from the 'recipe' above, plus the 13,750 unfav price variance, should agree with the total unfav variance.

    Give that a whirl.
    rehmanvohra's Avatar
    rehmanvohra Posts: 739, Reputation: 27
    Senior Member
     
    #3

    Jul 2, 2010, 09:40 PM
    Usage Variance, as pointed out by Arcsine, is $25,000 (unfavorable). Now since the total material cost variance is $13,750 (U), that means that $11,250 is the price variance and that would give actual price as $1.09.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Compute variances for materials cost [ 1 Answers ]

Indicate whether eace of the following variances is favorable or unfavorable Material cost $2.90 per pound $3.00 per pound Material Usage $91,000 pounds 90,000 pounds Labor cost $10.00 per hour $9.60 per hours

How do you compute total materials variance and the price and quantity variances [ 1 Answers ]

The standard cost of Product B manufactured by Mateo company includes three units of direct materials at $5.50 per unit. During June, 28,000 unit of direct materials are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B ...

Need Formula for Material Variances-Working Backwards [ 1 Answers ]

HERE IS THE PROBLEM AND THE ANSWER. I AM HAVING TROUBLE DETERMINE WHAT FORMULA WAS USED, IF ANY, AND UNDERSTANDING THE CONCEPT. Here is the problem Material Variances---Working Backwards Joseph Company's direct materials costs are as follows: Standard price per pound of direct...

Variances [ 1 Answers ]

Can anyone tell me how do you find Price, rate, volume, and controllable variance?


View more questions Search