Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    myoung1990's Avatar
    myoung1990 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Apr 20, 2010, 09:50 AM
    apportioned cost
    Dillon Company pays $450,000 for real estate plus $23,850 in closing costs. The real estate consists of land appraised at $211,200; land improvements appraised at $67,200; and a building appraised at $201,600.

    Requirement 1:
    Allocate the total cost among the three purchased assets. (Round the percentage to a whole number. Fit the building percentage so that the total equals 100%. Round each apportioned cost to a whole number. Fit the building amount so that the sum of your apportionment equals the total you have entered. Omit the "$" and "%" signs in your response.)

    Appraised value % of Total Apportioned cost
    Land $ 211,200 44 % $ 208,494
    Land improvements 67,200 14 66,339
    Building 201,600 42 199,017
    Totals $ 480,000 100 % $ 473,850
    .. Hi I hot this question wrong. They gave me all the answers but I don't know how to find aportioned cost. How do you find it
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #2

    Apr 21, 2010, 03:59 AM

    Any time you want to proporation something (called pro-rating), it always works the same way. You are trying to pro-rate one number over two or more categories.

    In this case you are trying to pro-rate the costs (real estate plus closing) over 3 items it included (land, improvement & building). So you take the 3 items and add them up for a total. You then figure out the proportion each one is of that total by dividing it by the total. (i.e. what is the proporation of the land out of the total of the land, improvements and building?)

    You then take that proporation and apply it to your one number by multiplying it back out.

    Easy example: you & I do a job together. I do 5 hours of work and you do 7 hours. It pays $200 and we have to pro-rate it by the work we did. So I did a 5/12 proportion and you did a 7/12 proportion. I take 5/12 on the calculation to get the proproation, just leave it in the calcuator, and then multiply that by the $200 to get the example same proportion. The I take 7/12 for yours and again multiply it by $200 to get your proportion.

    Take a crack at this. If you learn how to pro-rate you can use it for anything, in any subject.
    sagarb's Avatar
    sagarb Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #3

    Apr 27, 2012, 08:40 AM
    a company has two production departments machinery and finishing.it has two service department stores and maintenance.production overheads are as follows,
    rent and rate 30400
    lighting and heating 24320
    Depreciation of machinery 28000
    insurance of machinery 7000
    The following is also available,
    machine 200
    finishing 300
    stores 100
    maintenance 150
    number of production staff,
    machining 9
    finishing 7
    value of machinery (pouds000)
    machining 15
    finishing 10
    stores 4
    maintenance 6
    Production staff expected to work 38 hours per week and 48 weeks per year.prepare an overhead apportionment schedule showing the basis of apportionment for each overhead.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

What cost would be considered a period cost not a product cost. [ 7 Answers ]

Which of the following is a period cost and not a product cost? A.Manufacturing equipment depreciation B.propery taxes on headquarters C.direct material cost E. Sales commissions

How do I find apportioned cost for appraised value [ 3 Answers ]

I need help with finding apportioned cost. I have the appraised value amount and the % total but I am so confused on how to find out the apportioned cost??

Average cost, fifo cost, lifo cost [ 1 Answers ]

In may they began with 67 tents @ $17 and purchases of: 104 tents @ $19 159 tents @ $21 36 tents @ $22 They sold 314 tents and may 31st ending inventory consists of 52 tents. The sales price of each tent was $49. Determine the cost of goods sold and ending inventory for the month of may...

Cost of end. Inv. And cost of goods sold under average cost [ 1 Answers ]

It's me again! I have another question to the same problem. In case someone else responds, I'll post the problem again. June 1 inv20051000 June 12 purch.30061800 June 23 purch. 50073500 June 30 inv. I need to compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold using the...


View more questions Search