Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    browneyedbeeyot's Avatar
    browneyedbeeyot Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Oct 7, 2009, 09:36 AM
    Calculating fifo, lifo, and average cost
    Boarders sells a snowboard Xpert, that is popular with snowboard enthusiasts. Below is information relating to Boarder's purchases of Xpert snowboards during September. During the same month, 121 Xpert snowboards were sold.
    Date Explanation Units Unit Cost Total Cost
    Sept 1 Inventory 25 $ 100 $2,500
    Sept 12 Purchases 43 104 4,472
    Sept 19 Purchases 20 106 2,120
    Sept 26 Purchases 50 111 5,550

    Totals 138 $14,642



    Additional data regarding Boarders’ sales of Xpert snowboards are provided below. Assume that Boarders uses a perpetual inventory system.

    Date
    Units Unit Price Total Cost
    Sept 5 Sale 11 $199 $2,189
    16 Sale 51 199 10,149
    29 Sale 59
    209 12,331

    Totals 121
    $24,669


    CALCULATE FIFO, LIFO, AND AVERAGE COST FOR THIS.
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #2

    Oct 9, 2009, 11:46 AM

    Please see the guidelines for posting homework problems:
    Ask Me Help Desk - Announcements in Forum : Homework Help

    You need to show us at least some attempt to do your own work.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Fifo.lifo average, standard cost [ 2 Answers ]

using all 4 inventory valuing methods determine the value of the material used as well as what is left on hand standard cost =$7.00 starting balance=1,000X $7,000 shipment in order of receipt #1 4000 @ $10.00 #2 2000 @ $11.00 #3 6000 @ $8.00 total used = 8350 please when answering my...

I'm having trouble figuring out COGS using LIFO/FIFO/Average Cost method(s) [ 1 Answers ]

Canfield uses a perpetual inventory system. The company’s beginning inventory of a particular product and its purchases during the month of January were as follows: Quantity Unit Cost Total Cost Beginning inventory (Jan. 1) 50 $6 $300 Purchase (Jan. 10) 25 7 175...

Perpetual FIFO LIFO Average-Cost Method [ 0 Answers ]

I just can not figure out how to perform FIFO LIFO and average cost method under the Perpetual inventory system.

Find Cost of goods sold and ending inventory using.average cost/FIFO/LIFO [ 2 Answers ]

I'm having a hard time with the fifo and lifo method... of this question Began with 73 yards @ 23 per yard During the month the company made the following purchases. March 3/4 113 yards @ 27 3/12 81 yards @ 29 3/19 167 yards @ 32 3/25 44 yards @ 35

Perpetual LIFO, FIFO, moving average cost [ 2 Answers ]

:confused: I have an exam in my acct class, ugh... so lost!! I thought I had this all clear but I have done this problem multiple times and can't end up with our designated answer, can someone help? Any help on any part of the problem would help me out a lot, very lost :( Smith is a retailer in...


View more questions Search