Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    lashann's Avatar
    lashann Posts: 9, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jun 30, 2009, 04:12 PM
    Total Cost Charges
    :confused:Having more trouble: Determine the total cost charged to job 101 in September


    Machining Dept Finishing Dept
    Direct materials cost $8,000 $1,400
    Direct labor cost $250 $800
    Direct labor hours 7 35
    Machine hours 50 6

    With the information given above, I decided to add the 8,000 + 250 = 8250, which will give me the total cost for the machining dept. Am I suppose to add the direct labor hours and machine hours which total 57 and divide that into the 8,250, to get the total cost. If I am wrong, please explain to me and give me an example of how to do this. :confused:
    rehmanvohra's Avatar
    rehmanvohra Posts: 739, Reputation: 27
    Senior Member
     
    #2

    Jun 30, 2009, 08:52 PM

    Total costs for job 101 will be calculated as follows:
    Direct Materials
    -Machining department 8000
    -Finishing department 1400
    Total direct materials 9400
    Direct labor
    -Machining department 250
    -Finishing department 800
    Total direct labor 1050
    Overheads
    -Machining 50.6 hrs x overhead rate
    -Finishing 7.35 labor hours x overhead rate

    Adding together you get the costs charged to job 101

    Your question does not mention the overhead rates, hence refer to the question and solve it.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Total annual inventory cost [ 2 Answers ]

Novelty Gifts, Inc. is expecting some inventory control problems. The manager, currently orders 5,000 units four times each year to handle annual demand of 20,000 units. Each order costs $15 and each unit cost $1.50 to carry. The manager maintains a safety stock of 200 units. Questions: A....

Total cost of Merchandise [ 1 Answers ]

How can I find the total cost of merchandise purchased for the year?:confused: I would appreciate any help at all thanks.

Total cost [ 1 Answers ]

Harry's Seafood used high-low data from Juhe and July to determine its variable cost of $15 per unit. Additional info follows: Month -- Units Produced -- Total Costs June -- 2,000 -- $40,000 July -- 1,000 -- $25,000 If Harry produces 2,300 units in August,...

How do I reduce the total cost of a home [ 1 Answers ]

How do I reduce the total cost of a home


View more questions Search