Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    bossmareco's Avatar
    bossmareco Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    May 10, 2009, 03:35 PM
    Unit costing and which product to produce first
    Fowler Industries produces two bearings: C15 and C19. Data regarding these two bearings follow.
    C15 C19
    Machine hours required per unit 2.00 2.50
    Standard cost per unit:
    Direct material $ 2.50 $ 4.00
    Direct labor 5.00 4.00
    Manufacturing overhead:
    Variable* 3.00 2.50
    Fixed** 4.00 5.00
    Total $14.50 $15.50

    *Applied on the basis of direct labor hours
    **Applied on the basis of machine hours

    The company requires 8,000 units of C15 and 11,000 units of C19. Recently, management decided to devote additional machine time to other product lines, resulting in only 31,000 machine hours per year that can be dedicated to production of the bearings. An outside company has offered to sell Fowler the bearings at prices of $13.50 for C15 and $13.50 for C19.

    Required:
    A. Assume that Fowler decided to produce all C15s and purchase C19s only as needed. Determine the number of C19s to be purchased.
    B. Compute the net benefit to the firm of manufacturing (rather than purchasing) a unit of C15. Repeat the calculation for a unit of C19.
    C. Fowler lacks sufficient machine time to produce all of the C15s and C19s needed. Which component (C15 or C19) should Fowler manufacture first with the limited machine hours available? Why? Be sure to show all supporting computations.
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #2

    May 11, 2009, 12:02 AM

    Ditto my other post. It's really pretty unrealistic to post very long, time-consuming problems like this and expect someone to just do them. If you have a specific question, you need to ask it. No one can know what you have or have not attempted, what work you have, or what exactly you're having problems with.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

By-product costing [ 2 Answers ]

How do I calculate manufacturing cost before separation for by products, using the market value (reversal cost) method for the following information: Sales: Main Product = $75,000 By-product A = $ 6,000 By-product B = $ 3,500 manufacturing cost after separation: Main = $11,500

Product costing [ 2 Answers ]

My question is: I have the following estimated(applied) costs. 1. Purchase Raw Materials 6000, 5700 direct and 300 indirect on account. 2. Estimated labor 10500 on account. For Materials I debited raw materials 5700 and overhead 300 and credited accounts payable for 6000 For Labor I...

I need to calculate the full product unit cost of both the 12pack and 2-liter product [ 1 Answers ]

I have raw materials costs 3% loss of raw materials, because of packaging requirements Packing materials costs 2% damaged materials Manufacturing expense Truck delivery fee Storage fee Wages p/year Manufacturing costs p/yr.


View more questions Search