Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    shylight20's Avatar
    shylight20 Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Nov 15, 2008, 04:20 PM
    Math problems
    If I sold the remaining mugs for $3 more than its original cost, how can I express the selling price per mug? Since two of the mugs were broken in the store how can I represent the number of mugs that are available for sale?:confused:
    Credendovidis's Avatar
    Credendovidis Posts: 1,593, Reputation: 66
    -
     
    #2

    Nov 15, 2008, 08:06 PM
    Hello shylight20

    if i sold the remaining mugs for $3 more than its original cost, how can i express the selling price per mug? since two of the mugs were broken in the store how can i represent the number of mugs that are available for sale?

    As you did not post the entire question, it is difficult to answer (within it's proper context).
    Please repost the entire question here, so that I and others can review it !

    :)

    .

    .
    Sprung09's Avatar
    Sprung09 Posts: 71, Reputation: 4
    Junior Member
     
    #3

    Oct 22, 2009, 04:05 PM

    I need a little more info to help out.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search


Check out some similar questions!

I need math skills on this math problems [ 6 Answers ]

81 divided by 3726.83 divided by 3158

Math Problems [ 1 Answers ]

Hello everyone, I have a math project due by tomorrow and I am having difficulty understanding how to simplifying radical expressions. Ex. . If any one can show me how to simplify this problem, it would be greatly appreciated. Thanks!!

Math problems [ 5 Answers ]

I study hard in math class and I always try my best but when it comes to test days I always get a C. Is there a way I ca stop this?

Math problems [ 2 Answers ]

Do all of these problems in good detail please! Dan has $160 to spend on t-shirts and shorts for his new wardrobe. T-shirts cost $8 a shirt and shorts cost $16 a piar. Write a inequality and solve. next.. Find the value of r so that the line that passes through (-4, 3) and (2, r) has a...


View more questions Search