Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    fenpher's Avatar
    fenpher Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    May 30, 2008, 08:31 AM
    FIFO, LIFO and Weighted Average
    Here is the question
    12) The Cotton Company sells many products. Gizmo is one of its popular items. Below is an analysis of the inventory purchases and sales of Gizmo for the month of March. Cotton Company uses the periodic inventory system. 30 points

    Purchases Sales
    Units Units Unit Cost Units Selling Price
    3/1 Beginning inventory 100 $40
    3/3 Purchase 60 $50
    3/4 Sales 60 $80
    3/10 Purchase 200 $55
    3/16 Sales 70 $90
    3/19 Sales 80 $90
    3/25 Sales 60 $90
    3/30 Purchase 40 $60

    Instructions
    (a) Using the FIFO assumption, calculate the amount charged to cost of goods sold for March. (Show computations)
    (b) Using the weighted-average method, calculate the amount assigned to the inventory on hand on March 31. (Show computations)
    (c) Using the LIFO assumption, calculate the amount assigned to the inventory on hand on March 31. (Show computations)

    Can you show me how to do one of these problems? We learned how to do FIFO, LIFO and weighted average using the same numbers, but not different numbers. For example not beginning inventory 100 $40, sales 60 $80
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #2

    May 31, 2008, 07:54 PM
    30 points... test?

    Since I'm not going to do your problem for you (especially if it's a test), the only thing I could do is give another example, which is the same thing you've said you already learned. Of course different ones are going to have different numbers, but the concept of how to do them remains the same. The idea was to have learned how to do it, not memorize a set of numbers. Or did you expect all problems and test questions to be the same numbers? Since my example is going to use a different set of numbers, I believe you're going to be exactly where you are now -- I'm not doing this one for you.
    rwong2k's Avatar
    rwong2k Posts: 13, Reputation: 1
    New Member
     
    #3

    Jun 4, 2008, 04:01 PM
    Here's an excellent link that teaches you step by step how to do
    Periodic and perpetual
    FIFO, LIFO, Weighted average and moving average,

    Accounting for Inventories

    Very similar to your question above
    Bones879's Avatar
    Bones879 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #4

    Oct 26, 2009, 02:37 PM
    I'm sick of people like you morgaine300, you expect everyone to know everything very irritating. Someone ask for help and your come out with a move and be like I'm not doing it for you. Your not doing it for him, it could be a example out of the book because I am having the same problem with figuring it out. Doing a online course is hard as hell because you don't have someone to help you so when someone ask for help people like you have to be dicks. I would like to see you learn something that you are not good at and not get help.
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #5

    Oct 26, 2009, 11:01 PM

    Bones879, did you actually read anything of what I said? First of all, I think it likely this could have been a test. It is UNETHICAL of me to help with a test. So you might want to take that into consideration before you go off on me.

    I also said this: "the only thing I could do is give another example, which is the exact same thing you've said you already learned." Do you comprehend what this means? In case you didn't notice, I DID mention doing an example, but OP already had an example. OP needed to ask specific questions about what was not understood in the examples. We cannot possible know what someone on here doesn't understand if they don't say so.

    And how do you know it's an online course? That's an assumption you're making.

    If you need help, you need to ask for the specific help that you need. You just stated you're "having the same problem" but you haven't stated what you don't understand. So how do you expect anyone to answer that? By being a mind reader?

    Inventory costing is a whole chapter. Do you think someone can lecture on a whole chapter on a forum like this?

    Have you ever taught? If not, perhaps you should understand what it's like on this end when someone asks such open-ended stuff and somehow expects that we can explain everything they need to know that covers entire chapters, and not even say what specifically they are not understanding. That doesn't mean I expect everyone to know everything -- it means there's a limit to what we can do here.

    You need to learn how to define "help." I give help here to people every single day!! And I spent a heck of lot of time doing it too. I write long posts with lots of explanations. I download attachments and spend an hour working through a problem so that I can check someone's work. And I do it voluntarily, because none of us has any obligation to even be here to begin with.

    So don't you even think about telling me again that I'm not "helping"!
    lefaulkner's Avatar
    lefaulkner Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #6

    Oct 27, 2009, 07:29 PM

    The Boxwood Company Sells blankets for $60 each.
    Purchase 5 units 30$
    Purchase 10 units 34$
    Purchase 10 units 40$

    Sale 3 units
    Sale 6 units
    Sale 3 units

    Assuming that the company uses the perpetual inventory system, determine the ending inventory for the month of May using the average inventory cost method.
    taationgco's Avatar
    taationgco Posts: 2, Reputation: 2
    New Member
     
    #7

    Mar 10, 2011, 10:23 AM
    a.FIFO Method
    Cost of Good Sold for March = 3,050
    Computation:
    3/4 60x40= 2400
    3/16 40x40= 1600
    30x50= 1500
    3/19 30x50= 1500
    50x55= 2750
    3/25 60x55= 3300
    13050

    b.Weighted Average
    Cost of Ending Inventory = 6,630
    Computation:
    3/1 Beginning inventory 100 $40 = 4,000
    3/3 Purchase 60 $50 = 3,000
    3/10 Purchase 200 $55 = 11,000
    3/30 Purchase 40 $60 = 2,400
    $20,400


    Total Units = 400 units (Beg. Inventory + Purchases )

    Average unit price = $51 ($20,400/ 400 units)

    Ending Inventory in units = 130 (Beg. Inventory + Purchases - Sales)
    x $51
    6,630

    c.LIFO Method
    Cost of Ending Inventory = 5,500
    Computation:
    100x40 = 4000
    30x50 = 1500
    $5,500

    Ending Inventory in units = 130 (Beg. Inventory + Purchases - Sales)
    *Since it is Lifo, the 40 multiplied to 100 is the price of the beginning inventory. The 50 multiplied to 30 is the price of from the first purchase of March.
    kkm5158's Avatar
    kkm5158 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #8

    Dec 24, 2011, 07:40 AM
    @taationgco can I know how u find (a.) the cost of goods sold for march? 16400 - 13050?
    kehesa maro's Avatar
    kehesa maro Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #9

    Apr 3, 2012, 09:34 AM
    [email protected]

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Inventory by fifo, lifo, and average! [ 1 Answers ]

The beginning inventory and purchase of an item for the period were as follows: Beginning inventory... 6units at $83 each First purchase... 10 units at $82 each Second purchase... 18 units at $84 each Third purchase... 10 units at $85 each The company uses the periodic system, and there were...

LIFO/FIFO/specific indentification and weighted average [ 2 Answers ]

Montoure Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following calendar-year 2008 purchases and sales transactions. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail


View more questions Search