Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    Tuscany's Avatar
    Tuscany Posts: 1,049, Reputation: 229
    Ultra Member
     
    #1

    Sep 20, 2007, 07:29 AM
    A Table showing prices from the late 1800;s
    Hi all,

    I was wondering if anyone knew of a website that shows a table that compares the price of everyday items (bread, milk) between the late 1800's and now. I am doing a project with my math class based on the TV show Kid Nation and I need one.

    I have tried numerous Google searches, but have come up empty.

    Thanks!
    retsoksirhc's Avatar
    retsoksirhc Posts: 912, Reputation: 71
    Senior Member
     
    #2

    Sep 20, 2007, 08:17 AM
    I don't know if this is exactly what you'r elooking for, but there are a few links on this page that might help. It DOES say that "The Value of A Dollar: Prices and Incomes in the United States" are available in a lot of libraries and have good information in them. Not a website, but it could help.

    The Food Timeline--historic food prices

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Cub cadet 1800 [ 1 Answers ]

My cub cadet makes a noise in the transaxle when I am going up hill and stops moving it sounds like a grinding noise can anyone help?

Trane XL 1800 Super Efficiency Unit [ 1 Answers ]

I have a Trane XL 1800 Super Efficiency Unit and have no idea how to set the thermostat so the A/C kicks on and off when the temperature is reached. I just moved into the house and there is no instruction manual. Can anyone help me before my electric bill sky rockets? Thanks. John

Bond Prices [ 1 Answers ]

If the interest rate in market declines from 11% to 8%, What is the bond price at 11% and at 8%? What would be the percentage of return if you sell it at 8%, but you had bough tit at 11%?

Different prices for 14-2 NM [ 3 Answers ]

So I can get 14-2 NM w ground at the big store off the spool for something like $0.43/lin ft w/out tax. I can buy 250 ft of 14-2 NM-B w ground prepakaged on the shelf behind me for something like just under $60, tax not included... compared to $107.5 at the spool price. Don't know the grade of...


View more questions Search