Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    Rarequeen's Avatar
    Rarequeen Posts: 25, Reputation: 2
    New Member
     
    #1

    Aug 29, 2007, 03:01 PM
    Inventory
    I need to know if this is right and I also need to know how to determine the cost assigned to the dec. 31 ending inventory when costs are assigned based on (a) fifo, (b) lifo (c) weight average and (d) specific identification can some one explain to me how to do this . Also let me know if what I have done is correct so far.

    December 7 10 units @ 6.oo = $60
    December 14 20 units @ 12.00 cost = $240

    Total Inventory = 240 + 60 = $300 / 30 units = $10 per unit

    December 15, sold 15 units

    December 21 15 units @ 14.00 cost = $210


    Inventory left:
    After Dec. 15 Sale = 15 units at $10 each = $150
    Plus Dec. 21 Purchase of $210

    Total Inventory left = 210 + 150 = $360

    Ending Inventory value. So therefore, that makes its $360.

View more questions Search
 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.