Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    janneth's Avatar
    janneth Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Dec 16, 2007, 03:33 PM
    Perpetual lifo method
    The following set of questions is based on the data presented below. Assume that the company uses the PERPETUAL inventory system.

    Feb.1 On hand, 200 units at $5.00 each $1,000
    8 Purchased 400 units at $5.15 each 2,060
    15 Sold 5 00 units
    22 Purchased 400 units at $5.20 each 2,080
    28 On hand, 500 units

    If the LIFO method is used, what is the amount assigned to the ending inventory on February 28?
    :confused:
    mshangle's Avatar
    mshangle Posts: 4, Reputation: 1
    New Member
     
    #2

    Dec 16, 2007, 04:06 PM
    what you have left is
    100@$5=$500 and
    400@$5.20=$2,080

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

LIFO perpetual inventory method [ 2 Answers ]

What is the cost of inventory on June 30 using LIFO perpetual inventory method in on June 1 Beginning inventory , 15 units @ $20.00 each June 15 Sale of 6 units for $50.00 each June 29 Purchase of 8 units at $25.00 each

LIFO Method [ 2 Answers ]

What are the benefits and shortcomings of using the LIFO method?

Perpetual inventory system on a LIFO basis [ 1 Answers ]

Assuming that a perpetual inventory system is used, what is ending inventory on a LIFO basis? June 1 Beginning inventory 20 units @$76 5 Purchase 70 units @$80 14 Sale 25 units 21 Purchase ...

Perpetual LIFO, FIFO, moving average cost [ 2 Answers ]

:confused: I have an exam in my acct class, ugh... so lost!! I thought I had this all clear but I have done this problem multiple times and can't end up with our designated answer, can someone help? Any help on any part of the problem would help me out a lot, very lost :( Smith is a retailer in...

Perpetual inventory, LIFO [ 3 Answers ]

1/1... Beginning Inventory... 1,000... $12 2/4... Purchase... 2,000... $18 2/20... Sale... 2,500... $30 4/2... Purchase... 3,000... $23 11/4... Sale... 2,000... $33 How do I compute cost of goods sold using LIFO under the perpetual inventory system?


View more questions Search