Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    BrysonMoppins30's Avatar
    BrysonMoppins30 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Apr 13, 2016, 06:37 AM
    Word problems
    Walt needs to buy 12 bags of soil to landscape the area around the flowers. If each bag of soil costs $5.95, about how much will Walt spend on soil?
    J_9's Avatar
    J_9 Posts: 40,298, Reputation: 5646
    Expert
     
    #2

    Apr 13, 2016, 06:40 AM
    You don't know how to multiply?
    ma0641's Avatar
    ma0641 Posts: 15,675, Reputation: 1012
    Uber Member
     
    #3

    Apr 13, 2016, 09:41 AM
    With the time you spent to post this you could have easily figured it out. A X B =C
    catonsville's Avatar
    catonsville Posts: 894, Reputation: 91
    Senior Member
     
    #4

    Apr 13, 2016, 11:30 AM
    71 dollars + some change. Wait a minute or is it 42?
    smoothy's Avatar
    smoothy Posts: 25,490, Reputation: 2853
    Uber Member
     
    #5

    Apr 13, 2016, 11:53 AM
    The answer to Life, the universe and everything is 42.

    Alty's Avatar
    Alty Posts: 28,317, Reputation: 5972
    Pets Expert
     
    #6

    Apr 13, 2016, 03:29 PM
    Walt needs to buy 12 bags of soil to landscape the area around the flowers. If each bag of soil costs $5.95, about how much will Walt spend on soil?
    Let's put it a different way.

    You want to buy 12 chocolate bars. Each chocolate bar costs 65 cents. How would you figure out how much it will cost before tax if you live somewhere where they don't apply tax like they do where I live.

    12x0.65.

    Same with your question.

    The equation is 12 x 5.95.

    All schools that I know of don't even expect you to figure it out on paper, just use your calculator. Easy peasy lemon squeezy. I suck at math and even I can figure this one out.

    What grade are you in?

    If they only want an estimate, and you do say in your question "about how much", not "exactly how much", then you can easily figure it out in your head by doing 12 times 6. That will give you a higher estimate of what Walt will need to buy his soil.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Word problems help [ 0 Answers ]

The dosage for a medication is 1/3 ounce for every 40 pounds of body weight. At this rate, how many ounces of medication should a physician prescribe for a patient who weighs 150 pounds?

Word problems [ 12 Answers ]

If three times a number added to 4 is divided by the number plus 8, the result is eight thirds. Find the number

Word problems [ 2 Answers ]

More people are staying single longer in the US. 1n 1990 , the number of never married adults, age 15 and over, was 52.6 million. By 2000, it was 59.9 million. Assume the data increase lineraly, and write an equation that defines a linear function for this data. Let x represent the number of...

Word problems [ 1 Answers ]

Can somebody help me? I'm terrible at word problems and inequalities don't help. Bayside Insurance offers two health plans. Under plan A, Giselle would have to pay the first $110 of her medical bills, plus 40% of the rest. Under plan B, Giselle would pay the first $190, but only 25% of the rest....

Word problems [ 2 Answers ]

A fruit vendor bought 36 pineapples for $30. He sold some at $1.29 each and the rest at $1.09 each, thereby gaining $13.64. How many did he sell at each price? :confused:


View more questions Search