Not your question?
Ask your question
View similar questions
Add your answer here.Check out some similar questions!
Help me with my math word problem
[ 0 Answers ]
To make one sweater, sixty-three 20-ounce plastic drink bottles must be recycled. Write an expression for the number of bottles needed to make "s" sweaters. Use s as the variable.
Math word problem
[ 0 Answers ]
The ratio of the weight of an object on Planet A to the weight of the same object on Planet B is 100 to 3. If an elephant weighs 3,700 pounds on Planet A, how much would the same elephant weigh on Planet B?
Math word problem
[ 7 Answers ]
If 1.5 pounds of walnuts cost $3 what is the price per pound?
Math word problem
[ 0 Answers ]
One fifth of a hive of bees flew to the kadamba flowers; one third flew to the silandhara; three times the difference of these two numbers flew to and arbor, and one bee continued flying about, attracted on each side by the fragrant keteki and the malati. Find the numbers of bees
Need help with a math word problem
[ 1 Answers ]
A certain drug is made from only two ingredients: compound A and compound B. There are milliliters of compound A used for every milliliters of compound B. If a chemist uses milliliters of compound A, how many milliliters of the drug will be made? View more questions Search
|