Not your question?
Ask your question
View similar questions
Add your answer here.Check out some similar questions!
A problem that doesn't make sense- a linear cost function
[ 4 Answers ]
Please help me, I am getting only negative answers that I think are absolutely wrong. This problem has five parts: Jill starts a business of manufacturing custom seat cushions for large trucks. She determines that the fixed cost is $1,375 and unit cost is $22. She sells each cushion for $49.95....
Problem solving involving linear function
[ 1 Answers ]
The cost of food for a school party is partly constant and partly depends on the number of students. For 95 students ,the cost 5,652.50 ,and for 44 students ,it is 3,272.50. Find the cost for 48 students .express the cost of food as a function of the number of students.
What is a linear cost function?
[ 7 Answers ]
Help me I don't know what is a cost function and how it is formulated? Can anyone tell me the basics of this function and method of formulating? I will highly appriciate... View more questions Search
|