Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    isame's Avatar
    isame Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Mar 25, 2012, 07:24 PM
    Accounting answers free?
    Neeley Company incurs the following expenditures in purchasing a truck: cash price $28,127, accident insurance $2,250, sales taxes $2,280, motor vehicle license $156, and painting and lettering $325. What is the cost of the truck?
    pready's Avatar
    pready Posts: 3,197, Reputation: 207
    Ultra Member
     
    #2

    Mar 26, 2012, 10:07 AM
    Just add the costs together with the execption of the insurance.
    ACCTGUY's Avatar
    ACCTGUY Posts: 22, Reputation: 1
    New Member
     
    #3

    Apr 15, 2012, 05:46 PM
    What are you looking for here JOURNAL ENTRIES. Or Reporting an asset on Balance sheet.

    Cost of the truck you will add all the costs :) $33138

    Give us more details if above doesn't answer your question.



Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Accounting questions and answers free [ 28 Answers ]

I purchased a chair from a vendor for $2,500 in September 2009 and sold the chair to MEDIC for $3,500 in September 2009 In January 2010 MEDIC returned the chair. MEDIC did not want a refund only another brand of chair. I returned that chair to my vendor and got a full refund of $2,500. I...

Free answers to accounting questions [ 5 Answers ]

Need help with journal entries June 1: Cara made an investment in Byte of Accounting, Inc. by purchasing 2,580 shares of its common stock paying $42,900 in cash and by contributing computer equipment with a fair market value of $57,720. The par value of the common stock was $21 per share. ...

Free accounting answers to accounting homework? [ 0 Answers ]

Dan Engles manufactures and sells homemade wine, and he wants to develop a standard cost per gallon. The following are required for production of a 50-gallon batch. 3,200 ounces of grape concentrate at $0.06 per ounce 55 pounds of granulated sugar at $0.38 per pound 62 lemons at $0.63 each...

Accounting answers free? [ 0 Answers ]

Hi, I entered a business in late 2010 basically purchasing a licence to trade using their name and trademark. Due to circumstances I have not got my business up and running as yet. What I am wanting to know is can I claim back the GST component of the finance I got to purchase this business? It...

Free accounting answers? [ 0 Answers ]

fixe manufacturing costs are $40 per unit, and vaiable manufacting cost are $120 per unit. Production was $125,000 units, while sales wer $120,000 units. Determine (A) the difference in variable costing and absorption costing income from operations.


View more questions Search