Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    jummaie's Avatar
    jummaie Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Nov 7, 2011, 07:31 PM
    absorption costing income statement
    Can someone please help me out. I've been working on a promblem for my Managerial Accounting class and I can't seem to come up with the answer. The question states that "Holloway Manufacturing Company makes a product that sells for $50 per unit. Maufacturing costs for the product amount to $23 per unit variable, and $160,000 fixed. During the current period, Holloway made 8,000 units of the product and sold 7,600 units. Selling and administrative expenses were $15,000 in total (which includes $1 per unit variable expenses).

    Required:
    A. Prepare an absorption costing income statement
    b.Prepare a variable costing income statement
    c. Explain why the amount of net income on the two statements is different. The answer should inculde the amount of the inventory balance that exist under the two costing approaches.
    d. List two advantages to variable costing
    E. List two advantages to absorption costing.

    I have many other problem questions in case anyone wants to help me. I am truly struggling with this.

Check out some similar questions!

Income statement under absorption costing? [ 0 Answers ]

To illustrate the effects of direct costing for external uses.assume that the normal capacity of a plant of a plant is 20000 units per month,or 240000 units a year.variable cost per unite are :direct material $3:direct labor,$2.25: and variable factory overhead,$.75-a total of $6.Fixed factory...

Prepare an income statement using absorption and variable costing [ 0 Answers ]

on January 1 of the current year, townsend co. commenced operations. It operated it's plant at 100% of capacity during January. The following data summarized the results for january: production 50,000 units sales (18per unit) ...

Preparing an income statement under absorption costing and variable costing [ 5 Answers ]

Stonehenge Inc. a manufacturer of landscaping blocks, began operations on April 1 of the current year. During this time, the company produced 750,000 units and sold 720,000 units at a sales price of $9 per unit. Cost information for this period is shown below. Produciton costs Direct...


View more questions Search
 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.