Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    moonkhan209's Avatar
    moonkhan209 Posts: 42, Reputation: 1
    Junior Member
     
    #1

    Jul 17, 2011, 04:08 PM
    Materials, labor, and overhead variances; and overhead variance report?
    Materials, labor, and overhead variances; and overhead variance report
    Kegler Company has set the following standard costs per unit for the product it manufactures.





    Direct materials (17 Ibs. @ $4 per Ib.)

    $
    68

    Direct labor (4 hrs. @ $18 per hr.)


    72

    Overhead (4 hrs. @ $3.85 per hr.)


    15.4

    Total standard cost

    $
    155.4


    The predetermined overhead rate is based on a planned operating volume of 80% of the productive capacity of 10,000 units per month. The following flexible budget information is available.

    Operating Levels

    70%
    80%
    90%
    Production in units
    7,000



    8,000



    9,000

    Standard direct labor hours


    28,000



    32,000



    36,000

    Budgeted overhead












    Variable overhead costs












    Indirect materials

    $
    14,000


    $
    16,000


    $
    18,000

    Indirect labor


    20,300
    23,200
    26,100

    Power
    5,950
    6,800
    7,650

    Maintenance


    28,700



    32,800



    36,900

    Total variable costs


    68,950



    78,800



    88,650

    Fixed overhead costs












    Rent of factory building


    15,000



    15,000



    15,000

    Depreciation—Machinery


    10,000



    10,000



    10,000

    Supervisory salaries


    19,400



    19,400



    19,400

    Total fixed costs


    44,400



    44,400



    44,400

    Total overhead costs

    $
    113,350


    $
    123,200


    $
    133,050


    During May, the company operated at 90% of capacity and produced 9,000 units, incurring the following actual costs.









    Direct materials (140,000 Ibs. @ $3.8 per Ib.)





    $
    532,000

    Direct labor (30,000 hrs. @ $16 per hr.)






    480,000

    Overhead costs








    Indirect materials

    $
    16,000





    Indirect labor


    27,500





    Power


    7,650





    Maintenance


    3,800





    Rent of factory building


    15,000





    Depreciation—Machinery


    10,000





    Supervisory salaries


    24,000
    103,950

    Total costs
    $
    1,115,950
    In this question, I have to Compute the direct materials variance, including its price and quantity variances. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e. zero variance). Omit the "$" sign in your response.)
    Price variance. The Price Variance is 28000 which I got by Multiplying 140000 by the difference of Acual cost and Standard cost. Now I can't find the Quantity Varience. I know that the standard price would be 4, but don't know what would be standard quantity so my answer about Quantity Varience should be equal to 52000. Would be very thankful, if anybody help to figureout this problem.
    $
    28,000 (2%)
    F (2%)
    Quantity variance
    $
    52,000 (2%)
    F (2%)
    Direct materials variance
    $
    80,000

Check out some similar questions!

What are the amounts for direct materials and labor, and manufacturing overhead? [ 0 Answers ]

For the year ended December 31, 2010, the job cost sheets of DeVoe Company contained the following data. Job Number Explanation Direct Materials Direct Labor Manufacturing Overhead Total Costs 7640 Balance 1/1 $25,000 $24,000 $28,800 $77,800

Labor efficiency variance, variable overhead rate variance, variable overhead efficie [ 1 Answers ]

Becton Labs, Inc. produces various chemical compounds for industrial use. One compound, called Fludex, is prepared using an elaborate distilling process. The company has developed standard costs for one unit of Fludex, as follows: Standard Quantity Standard Price or Rate Standard Cost ...

How do you compute total materials variance and the price and quantity variances [ 1 Answers ]

The standard cost of Product B manufactured by Mateo company includes three units of direct materials at $5.50 per unit. During June, 28,000 unit of direct materials are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B ...


View more questions Search
 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.