Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    ladyrae's Avatar
    ladyrae Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Oct 23, 2010, 08:50 AM
    P2-1 free Answers for managerial accounting 5th edition
    Prepare the journal entries to record the purchase of raw materials, the factory labor costs incurred, and the manufacturing overhead costs incurred during the month of January
    Incurred manufacturing overhead costs as follows: indirect materials $17,000; indirect labor $15,000; depreciation expense $19,000, and various other manufacturing overhead costs on account $20,000.
    ladyrae's Avatar
    ladyrae Posts: 2, Reputation: 1
    New Member
     
    #2

    Oct 23, 2010, 08:55 AM

    Manufacturing overhead
    Account payable
    Depreciation expense
    Raw materiALS
    FACTORY LABOR

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Accounting questions and answers free [ 28 Answers ]

I purchased a chair from a vendor for $2,500 in September 2009 and sold the chair to MEDIC for $3,500 in September 2009 In January 2010 MEDIC returned the chair. MEDIC did not want a refund only another brand of chair. I returned that chair to my vendor and got a full refund of $2,500. I...

Free managerial accounting help [ 4 Answers ]

1. Messinger Manufacturing Company had the following account balances for the quarter ending March 31, unless otherwise noted: Work-in-process inventory (January 1) $140,400 Work-in-process inventory (March 31) 171,000 Finished goods inventory...

Free answers to accounting problems [ 5 Answers ]

Cost from Beginning Inventory Cost from Current Period Direct Materials $3,650 $31,620 Conversion Costs 9,120 143,100 At the beginning of the period, there were 800 units in process that were 60% complete as to conversion costs and 100% complete as to direct materials...

Free help with managerial accounting homework questions [ 1 Answers ]

Please help me with the following questions. 1. Raglan manufacturing has the following cost components for 100,000 units of product for 2009. Direct materials $200,000 Direct Labor $100,000 Manufacturing Overhead ...


View more questions Search