Not your question?
Ask your question
View similar questions
Add your answer here.Check out some similar questions!
Compute variances for materials cost
[ 1 Answers ]
Indicate whether eace of the following variances is favorable or unfavorable Material cost $2.90 per pound $3.00 per pound Material Usage $91,000 pounds 90,000 pounds Labor cost $10.00 per hour $9.60 per hours
How do you compute total materials variance and the price and quantity variances
[ 1 Answers ]
The standard cost of Product B manufactured by Mateo company includes three units of direct materials at $5.50 per unit. During June, 28,000 unit of direct materials are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B ...
Need Formula for Material Variances-Working Backwards
[ 1 Answers ]
HERE IS THE PROBLEM AND THE ANSWER. I AM HAVING TROUBLE DETERMINE WHAT FORMULA WAS USED, IF ANY, AND UNDERSTANDING THE CONCEPT. Here is the problem Material Variances---Working Backwards Joseph Company's direct materials costs are as follows: Standard price per pound of direct...
Variances
[ 1 Answers ]
Can anyone tell me how do you find Price, rate, volume, and controllable variance? View more questions Search
|