Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    purimamta's Avatar
    purimamta Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jun 7, 2010, 06:21 AM
    Linear programming solved examples
    A caterer known that he will need 40 napkins on a given day and 70 napkins the day after. He can purchase napkins at 20 paise each and after they are purchased , he can have dirty napkins laundered at 5 paise eachfor use next day. In order to minimize his cost how many napkins should be purchased initially and how many dirty napkins should he have lunndered?
    Unknown008's Avatar
    Unknown008 Posts: 8,076, Reputation: 723
    Uber Member
     
    #2

    Jun 8, 2010, 08:31 AM

    If he buys 70 napkins, he'll have to pay 1400 paise, 40 of which he'll be laundering, costing him 200 paise, for a total of 1600 paise.

    Now, if he buys 71 napkins, and launders 39 (he's throwing 1 dirty napkin away), he'll be paying a total of 1615 paise.

    For each additional napkin he buys, he'll pay 15 paise more. So, the minimum remains 70 napkins bought, with 40 laundered.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Linear programming [ 1 Answers ]

solve the LP problem z=5x1 + 2x2 2x1 + 5x2 > 10 4x1 - x2 >12 x1 + x2 >4 x1,x2>0

Linear Programming [ 1 Answers ]

What is the usage and application of linear programming with particular reference to banking?

Linear programming [ 1 Answers ]

Linear Programming Problem I have been trying to solve a linear programming problem for Weenies and Buns. Which contains the following information. Constraints Grind flow for hotdogs = 200lbs per week Pigland delivers 800 lbs of pork product every Monday. hours worked per week by employees =40...

Linear programming [ 1 Answers ]

A biologist needs at least 40 fish for her experiment. She cannot use more than25 perch or more than 30 bass. Each perch costs $5, and each bass costs $3. HOw many of each fish should she use in order to minimixe the cost? Pleez help I have no idea what to do.


View more questions Search