Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    aew017's Avatar
    aew017 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Jan 6, 2010, 07:30 PM
    Unit selling price
    I'm giving that the
    Production in units is 29,000
    Sales in units ?
    Ending finished goods inventory in units ?
    Sales in dollars $1,300,000
    Cost:
    Direct labor $90,000
    Raw materials purchased $480,000
    Manufacturing oerhead $300,000
    Selling and administrative expenses $380,000

    Inventories:
    Beginning of yr. end of yr.
    Raw materials $20,000 $30,000
    Work in process $ 50,000 $40,000
    Finished goods $0 ?


    The question is to find the selling cost per unit and the units sold...
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #2

    Jan 8, 2010, 01:32 AM

    Please see our guidelines for posting homework problems:
    https://www.askmehelpdesk.com/financ...-b-u-font.html

    Sometimes the easiest way to get missing figures when working with those inventory accounts is making a t account for each one, inserting the numbers given, then working backwards to find the missing numbers. You need to know the flow of accounts. If you're not sure of that, there's some material here:
    Principles of Accounting Chapter 19
    srinivas Podugu's Avatar
    srinivas Podugu Posts: 3, Reputation: 1
    New Member
     
    #3

    Jan 8, 2010, 03:22 AM

    Cost of Production Calculation
    RM 480,000
    Labour 90,000
    Mfg OH 300,000
    Sel & Admin OH 380,000

    COP 1,250,000
    Selling cost per Unit 43.10


    No. of Units sold should be 29,000 only as there is no opening or closing stock.
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #4

    Jan 8, 2010, 04:19 AM

    See the post above yours, the one with the link to the homework guidelines that say we aren't here to do people's homework for them. It's even worse when you don't show work so someone can learn something from it at least.
    morgaine300's Avatar
    morgaine300 Posts: 6,561, Reputation: 276
    Uber Member
     
    #5

    Jan 8, 2010, 04:27 AM

    Not to mention the answer is incorrect. Been seeing a lot of that today - people doing other people's homework for them, and then doing it incorrectly. Hopefully they'll learn a lesson about taking just answers from people when they start getting it wrong.
    rehmanvohra's Avatar
    rehmanvohra Posts: 739, Reputation: 27
    Senior Member
     
    #6

    Jan 10, 2010, 11:43 PM

    Units sold can not be calculated until the selling price per unit is given. Based on the units sold it is easy to calculate ending inventory of finished goods.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Figuring out Selling Price [ 1 Answers ]

How do I figure out the selling price to the retailer?

Selling price of a bond [ 3 Answers ]

On December 31, 2005, $210,000 of 11% bonds were issued. The market interest rate at the time of issuance was 12%. The bonds pay interest on June 30 and December 31 and mature in 20 years. Compute the selling price of a single $1,000 bond on December 31, 2005. Round all intermediate...


View more questions Search