Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    survivorboi's Avatar
    survivorboi Posts: 431, Reputation: 9
    Full Member
     
    #1

    Feb 8, 2009, 02:10 PM
    4 apples and 2 oranges equals $1
    Here is how it goes:

    If 4 apples and 2 oranges equals $1.00.
    2 apples and 3 oranges costs $0.70,
    How much is 1 apple and 1 oranges costs?

    Please give very simple explainations on how to do this. Please, no confusions! Thanks ;)
    rwinterton's Avatar
    rwinterton Posts: 289, Reputation: 15
    Full Member
     
    #2

    Feb 8, 2009, 02:44 PM

    Say A = cost of one apple
    O = cost or one orange

    Using your sentences, you can create two equations that describe the situation. For example, if twenty apples and thirty oranges cost $20 (2000 cents), you'd say something like

    20A + 30O = 2000 (cents)

    You now have two equations and two unknowns (A and O). They can be solved using one of a number of methods for solving simultaneous equations.
    Shelesh's Avatar
    Shelesh Posts: 55, Reputation: 4
    Junior Member
     
    #3

    Feb 19, 2009, 07:09 AM
    Sorry for my handwriting..
    Attached Images
     
    askgina97's Avatar
    askgina97 Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #4

    Dec 8, 2009, 02:49 PM
    OK so in all the scenarios each apple is worth .20 so in the 1st .20 x 4=.80 and each of the oranges cost .10 so
    .10 x 2= .20 so the .80 + .20 = 1.00 and in the second it's the same .20 x 2= .40 and 0.10 x 3= .30 so .40 + .30=.70 so for scenario #3 just simply do .10 + .20 which equals .30 and that's your answer. Hope it helped :D :confused:
    Perito's Avatar
    Perito Posts: 3,139, Reputation: 150
    Ultra Member
     
    #5

    Dec 8, 2009, 09:32 PM
    ... hope it helped
    The post is 10 months old. I don't think the person who asked the question cares any more.

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search


Check out some similar questions!

What equals 1,000,000 [ 12 Answers ]

I have been asked this question and have absolutley NO idea on what the answer is, someone please help me! Ok here's the question. If a = 1, b = 2, z = 26, is there a word that when the values of the letters are multiplied will make a product of one million? For example, BAD = (2)(1)(4) = 8.

how do you eat oranges/mandarins? Random I know [ 18 Answers ]

I was watching this crazy french movie the other day (son de mar or something) And I noticed They kept eating oranges by cutting a bit of the top and sucking them! How weird! Do europeans eat oranges like that or something? How do you eat oranges? How do you eat different kinds of fruit too?...

Apples for all [ 2 Answers ]

Fruit Stand A man is driving down a country road when he sees a sign, "Apples $5.00 each." Intrigued to find out why an apple should cost that much, he stops and asks the farmer why the apples are so expensive. The farmer says, "These are special peanut butter and jelly apples. Here, try...

Equals 24? [ 5 Answers ]

OK so in our math class our teacher has presented us with various cards. On each card there are 4 numbers. And all four numbers somehow equal to 24 in the end. Except this one card. On it are the numbers: 9, 8, 7, and 2. this card has been stumping some of our top students and even our teacher. We...

1mb equals ? Kbs [ 1 Answers ]

How many kb's equal one mb


View more questions Search