Ask Experts Questions for FREE Help !
Ask
    josephmja's Avatar
    josephmja Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #1

    Dec 19, 2008, 11:26 AM
    How to calculate unit cost in a production company
    I need to calculate unit cost for a hollow block production company, can any one help me to find out with the help of excel sheet format, so that I can calculate the unit cost.
    Reply me ASAP
    drmalone's Avatar
    drmalone Posts: 1, Reputation: 1
    New Member
     
    #2

    Dec 19, 2008, 09:48 PM

    45,000tons of steel in March at a cost of 1,150,000. 35,000 tons at a cost of 950,000 what is the cost function

Not your question? Ask your question View similar questions

 

Question Tools Search this Question
Search this Question:

Advanced Search

Add your answer here.


Check out some similar questions!

Calculate the per-unit cost [ 1 Answers ]

Sassy Shoes purchased 400 pairs of shoes from Shoe Discounters for $3,600. In addition to the purchase price, Sassy paid workers $200 to unpack and display the shoes. Sassy returned 40 pairs were severely damaged during shipping to the vendor (note: the vendor paid the shipping costs to return the...

I need to calculate the full product unit cost of both the 12pack and 2-liter product [ 1 Answers ]

I have raw materials costs 3% loss of raw materials, because of packaging requirements Packing materials costs 2% damaged materials Manufacturing expense Truck delivery fee Storage fee Wages p/year Manufacturing costs p/yr.

Unit cost of production [ 3 Answers ]

If cost of goods manufactured was $202,500 & 45,000 were produced, what is the unit cost of production?


View more questions Search