Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Math & Sciences (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=402)
-   -   Puzzle question - MATH (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=832066)

  • May 3, 2017, 07:24 AM
    mommamia123
    Puzzle question - MATH
    At the bake sale, freshly baked pies cost 4 dollars each, and cupcakes cost 75 cents. Adam bought 52 if these baked goods for $52. How much of each type did he purchase?
  • May 7, 2017, 11:49 AM
    creahands
    4 dozen cupcakes and 4 pies

    Chuck
  • May 7, 2017, 12:07 PM
    joypulv
    If homework, these days they don't get away with just an answer!
  • May 9, 2017, 09:23 AM
    creahands
    Hi joy

    I know they want more then answer. But I finished doing homework 54 years ago. I will supply the answer sometimes but not how I got there.

    Chuck
  • May 9, 2017, 10:12 AM
    joypulv
    Oh OK. It has to be homework because the prices are disproportionate...

  • All times are GMT -7. The time now is 05:49 AM.