What is the product unit cost for Job 14, which consists of 300 units and has total manufacturing costs of direct materials, $4,500; direct labor, $7,500; and overhead, $3,600? What are the prime costs and conversion costs per unit?
![]() |
What is the product unit cost for Job 14, which consists of 300 units and has total manufacturing costs of direct materials, $4,500; direct labor, $7,500; and overhead, $3,600? What are the prime costs and conversion costs per unit?
Please see the sticky about posting homework.
| All times are GMT -7. The time now is 11:31 AM. |