Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Math & Sciences (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=402)
-   -   Algebra (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=764695)

  • Aug 28, 2013, 07:32 PM
    Christyboo12
    Algebra
    You are responsible for buying supplies for the upcoming camping trip you can buy packages of stew that just need water added and then are heated. Each package cost $4.95 and contains enough stew for 2 people. You need to buy enough packages so that you can have stew for 3 days for the trip. There will be 8 people on the trip. How many packages do you need? What is the total cost?
  • Aug 28, 2013, 07:52 PM
    LULU42
    8 divided by 2 since the packet feeds 2
    So 4x3days=12 packets.
    12packets x 4.95cost= 59.40

  • All times are GMT -7. The time now is 12:34 AM.