Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Accounting (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Solid Office Company manufactures two types of CHAIRS (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=722333)

  • Dec 12, 2012, 08:57 PM
    aboahmad
    Solid Office Company manufactures two types of CHAIRS
    Solid Office Company manufactures two types of CHAIRS, Staff and Executive Chairs, Manufacturing overhead applied into production on the bases of direct labor hours.
    The estimated manufacturing overhead is $800,000 and the estimated direct labor hours are 25000 hours.
    Cost information is as follows:
    Staff Chair Executive chair
    Direct material cost $25 per unit $40 per unit
    Direct labor cost 12 per hour 12 per hour
    Budgeted volume 3000 4000

    The Management is concerning to use ABC system.
    Management identifies three activities:
    1) Inspection hours.
    2) Machine hours. And
    3) Product shipment.
    Data pertaining to those activities are as follows:
    Staff chair Executive chair
    Inspection hours 2000 8000
    Machine hours 18000 H 22000 H
    No of Shipments 300 Shipments 200 Shipments


    Manufacturing overhead for the three activities are as follows:
    Inspection hours. $90,000
    Machine hours. And $560,000
    Product shipment. $150,000

    Requirements:
    1) Under normal costing compute the Manufacturing overhead Per unit for both products?
    2) Calculate the over or under applied overhead for both products?
    3) Under ABC system compute the Manufacturing overhead per unit for both products?
  • Dec 12, 2012, 10:39 PM
    Curlyben
    What do YOU think ?
    While we're happy to HELP we won't do all the work for you.
    Show us what you have done and where you are having problems..
  • Dec 13, 2012, 12:20 PM
    aboahmad
    Unable to start the solution
    I could not connect the data in the problem can help me in the solution

    Thanks
  • Dec 17, 2012, 02:54 AM
    aboahmad
    1) Under normal costing compute the Manufacturing overhead per unit for both products?


    Manufacturing overhead = $90,000 + $560,000 + $150,000 = $ 800,000

    Predetermined overhead rate = budgeted overhead ÷ budgeted direct-labor hours

    Predetermined overhead rate = $800,000/25,000* H = $32 per direct labor hours.

    *25,000 budgeted direct-labor hours = (3,000 units of Standard) (3 hrs. /unit) +
    (4,000 units of Enhanced)(4hrs. /unit)

    Manufacturing overhead Per unit
    Staff Chair $32×3= 96$
    Executive chair $32×4= 128$


    2) Calculate the over or under applied overhead for both products?

    Staff Chair Executive chair
    $ 96 × 3000 = $ 288,000 $128× 40000 = $ 512,000

    As per the above applied overhead total = $288,000+$512,000=$800,000
    So the variance is equal zero.



    3) Under ABC system compute the Manufacturing overhead per unit for both products?


    Activity
    Cost Activity Cost Driver Application
    Rate

    Product Shipments $150,000 ÷ 500 SH = $300 per SH

    Machine Hours 560,000 ÷ 40,000 Hrs.(MH) = $14 per MH

    Inspection Hours 90,000 ÷ 10,000 (IH) = $9 per IH

    Product Shipments, machine hours, and inspection hour's costs of staff chair and an executive chair:
    Activity Staff Chair Executive chair

    Product Shipments:
    300 SH x $300……………... $ 90,000
    200 SH x $300……………... $ 60,000
    Machine Hours
    18,000 MH x $14…………... 252,000
    22,000 MH x $14…………... 308,000
    Inspection Hours
    2,000 IH x $9……………….. 18,000
    8,000 IH x $9………………. 72,000
    Total $360,000 $440,000
    Production volume (units) 3,000 4,000
    Cost per unit $120* $110**

    * $360,000 ÷ 3,000 units = $120
    ** $440,000 ÷ 4,000 units = $110
    this my answer
    can help me if true or fault

  • All times are GMT -7. The time now is 12:03 AM.