Answers for math word problems
At a book store; used hardcover books sell for $8 each and used softcover books sell for $2 each. You purchased 36 used books and spend $144. How many softcover books do you buy?
Solve by Substitution Method
A local cell phone company of ers two dif erent calling plans. In the I rst plan,
you pay a monthly fee of $30 and $.35 per minute. In the second plan you pay
a monthly fee of $99 and $.05 per minute.
a. Write a system of equations showing the two calling plans.
b. When is it better to use the I rst calling plan?
c. When is it better to use the second calling plan?
d. How much does it cost when the calling plans are equal?