Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Math & Sciences (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=402)
-   -   Math question (not homework) (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=716367)

  • Nov 12, 2012, 10:47 PM
    kitchenbreak
    Math question (not homework)
    A factory makes choclates. A box of Chocolate contains 0,9 kg. The purchase price of the ingredients is $ 10.00 per kg. While making the Chocolates in the factory there is a waste of 20% of the gross usage of ingredients. The waste can be sold for 50% of the purchase price of the ingredients.

    Question: calculate the costs of the ingredients per box of chocolates

    I would like to know how this is calculated step by step.

    Thank you in advance.

  • All times are GMT -7. The time now is 05:57 PM.