Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Middle School (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=210)
-   -   Math word problem (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=710295)

  • Oct 19, 2012, 12:54 PM
    jenny5000
    Math word problem
    If 1.5 pounds of walnuts cost $3 what is the price per pound?
  • Oct 19, 2012, 01:01 PM
    Stratmando
    Not for sure, but think 1/2 Pound cost $1.
    Good Luck
  • Oct 19, 2012, 01:03 PM
    Alty
    What did you come up with? What equation do you think would work to find out the answer?
  • Oct 19, 2012, 01:07 PM
    jenny5000
    Quote:

    Originally Posted by Alty View Post
    What did you come up with? What equation do you think would work to find out the answer?

    Nothing.. Why do you think Im asking?
  • Oct 19, 2012, 01:07 PM
    jenny5000
    Quote:

    Originally Posted by Stratmando View Post
    Not for sure, but think 1/2 Pound cost $1.
    Good Luck

    Thank you.. Very helpful
  • Oct 19, 2012, 02:03 PM
    Alty
    Quote:

    Originally Posted by jenny5000 View Post
    Nothing..Why do you think Im asking?

    We can't do your homework for you, it's against the rules of this site, and frankly not the moral thing to do either.

    Think about the problem, come up with a few equations, post them here. We can look over your work and tell you if you're on the right track, we can help you once you post your work, but we can't, and we won't, do your work for you. This is your homework, not ours, so put in the effort.
  • Oct 19, 2012, 02:05 PM
    Alty
    Quote:

    Originally Posted by jenny5000 View Post
    Thank you..Very helpful

    Yes, it is helpful, that is the answer, but how did he get the answer? You can't just write down "the answer is $1 for 1/2 a pound", you have to show how you came up with that answer. When you have a test, we won't be there to do it for you. You'll have to know how to get the answer yourself.

    So think about the question. 1 1/2 pounds cost $3. So what would the equation be to figure out that each 1/2 pound costs $1? And now that you know that each 1/2 pound costs $1, how much does 1 pound cost?
  • Oct 20, 2012, 07:34 AM
    Stratmando
    1.5__?__3 = .5?

    Good Luck

  • All times are GMT -7. The time now is 02:44 PM.