Mary went to the store and bought 2 sweet potatoes and 3 red peppers for $2.90. Considering the good prices, she returned to the store and bought 1 sweet potato and 2 red peppers for $1.80. How much are the red peppers each?
![]() |
Mary went to the store and bought 2 sweet potatoes and 3 red peppers for $2.90. Considering the good prices, she returned to the store and bought 1 sweet potato and 2 red peppers for $1.80. How much are the red peppers each?
Your equations aren't what you were supposed to get...
Take the first sentence only:
2x + 3y = $2.90
Taking the second sentence:
x + 2y = $1.80
Can you try this now?
EDIT: Corrected a typo. Changed "2x + 3y = $2.30" to "2x + 3y = $2.90"
Right, that was a typo from me :o
All times are GMT -7. The time now is 10:28 PM. |