Ask Me Help Desk

Ask Me Help Desk (https://www.askmehelpdesk.com/forum.php)
-   Accounting (https://www.askmehelpdesk.com/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Please help!! (https://www.askmehelpdesk.com/showthread.php?t=681672)

  • Jul 11, 2012, 05:37 PM
    chas1984
    Please help!!
    Rae’s Bakery makes apple pies. Rae’s Bakery plans to bake 2,000 pies in January and 2,500 pies in February. Each pie requires 2 pounds of baking apples. Baking apples cost $0.80 per pound. There will be 400 pounds of apples on hand on the first of January. The company wishes to have 500 pounds of baking apples on hand at the end of January and 300 pounds on hand at the end of February.

    How many pounds of apples should Rae’s purchase in January?
    What is the cost in dollars for the required January purchase of apples?
    How many pounds of apples should Rae’s purchase in February?
  • Jul 11, 2012, 06:00 PM
    paraclete
    Quote:

    Originally Posted by chas1984 View Post
    Rae’s Bakery makes apple pies. Rae’s Bakery plans to bake 2,000 pies in January and 2,500 pies in February. Each pie requires 2 pounds of baking apples. Baking apples cost $0.80 per pound. There will be 400 pounds of apples on hand on the first of January. The company wishes to have 500 pounds of baking apples on hand at the end of January and 300 pounds on hand at the end of February.

    How many pounds of apples should Rae’s purchase in January?
    What is the cost in dollars for the required January purchase of apples?
    How many pounds of apples should Rae’s purchase in February?

    Simple maths have a go

    Opening stock plus purchases minus usage equals closing stock

    Purchases multiplied by price equals cost

  • All times are GMT -7. The time now is 03:10 AM.